UA / RU
Підтримати ZN.ua

США перестали бути найбільш конкурентоспроможною економікою світу

Сінгапур відібрав лідерство в рейтингу. Україна посіла 54 сходинку.

США втратили звання найбільш конкурентоспроможної економіки світу і відкотилися на третю позицію. Про це свідчать дані оновленого рейтингу швейцарської бізнес-школи IMD. На першому місці вперше за десять років опинився Сінгапур, на другому - Гонконг.

На думку авторів доповіді, Сінгапур знову став найбільш конкурентоспроможною економікою світу завдяки просунутій технологічній інфраструктурі, наявності кваліфікованої робочої сили, сприятливому діючому законодавству та ефективності при створенні нових підприємств. Гонконг зайняв друге місце через сприятливе податкове та ділове законодавство, а також широкий доступ до фінансування підприємств.

Експерти зазначають, що США вдалося протриматися на вершині рейтингу лише один рік. Початковий імпульс довіри в результаті першої хвилі податкової реформи президента Дональда Трампа, "судячи з усього вичерпався", і хоча США як і раніше задають глобальний темп за рівнем інфраструктури та економічними показниками, їхня економіка постраждала від підвищення цін на паливо, ослаблення високотехнологічного експорту і коливань курсу долара, констатують автори рейтингу.

Вперше в десятці кращих оипинилися дві економіки Близького Сходу - Катар і ОАЕ. Саудівська Аравія піднялася на 13 позицій - найбільший стрибок року - до 26 місця. Вона отримала найвищу глобальну оцінку за державні інвестиції в освіту.

Північноєвропейські країни, які традиційно займають високі місця в рейтингу, дещо втратили свої позиції цього року: Данія опустилася з 6-ї на 8-му сходинку, Норвегія - з 8-ї на 11-у, Нідерланди відкотилися з четвертого місця на шосте, Німеччина - з 15-го на 17-е. Однак Ірландія піднялася з 12-го місця на сьоме завдяки поліпшенню умов для бізнесу і зміцнення економіки в цілому. За версією IMD, Ірландія займає перше місце в світі за показником інвестиційних стимулів для іноземних інвесторів. Зокрема, країна відрізняється сприятливим податковим режимом для корпорацій, у неї наймолодше населення в Європі - третина жителів не досягає віку 25 років.

Україна займає 54-ю позицію, піднявшись на п'ять місць у порівнянні з минулим роком. З країн колишнього СРСР найвища позиція в рейтингу у Литви - 29 місце, Казахстану - 34 позиція, і Естонії - 35 рядок. Росія стагнує на 45 місці.

Замикає рейтинг Венесуела. Автори наголошують, що Венесуела займає останню сходинку вже другий рік поспіль на тлі політичної та економічної кризи. У 2018 році інфляція у Венесуелі сягнула 130 060%.

У рейтингу глобальної конкурентоспроможності, який складається з 1989 року, представлено 63 країни. Автори оцінюють конкурентоспроможність за 20 параметрами, розділеними на чотири категорії (індекси): ефективність економіки, ефективність уряду, ефективність бізнесу та інфраструктура. Параметри, в свою чергу, складаються більш ніж з 300 різноманітних змінних - від внеску у світовий ВВП, цін на бензин і рівня податкових ставок до вартості капіталу, прозорості державної політики і відкритості національної культури для іноземних ідей.