UA / RU
Підтримати ZN.ua

Справедливий рівень ренти на видобуток нафти багато в чому забезпечить військові потреби України

Заропоноване підвищення ренти впритул наблизить рівень оподаткування нафтової галузі до російських показників, що багато в чому дозволить забезпечити військові потреби.

Експерти "Консалтингової групи А-95" вважають абсолютно виправданим намір Кабінету міністрів збільшити ренту на видобуток нафти. Згідно з ініціативою уряду, ставку ренти пропонують підвищити з нинішніх 39% від вартості нафти до близько 50%. За розрахунками групи, вона зросте в середньому з 3 500 грн/т (для свердловин глибиною до 5 км) до 5 261 грн/т. При річному видобутку близько 3 млн т нафти і газоконденсату додаткові доходи до бюджету складуть близько 5 млрд грн.

"Запропоноване підвищення ренти впритул наблизить рівень оподаткування нафтової галузі до російських показників, що багато в чому дозволить забезпечити військові потреби", - каже директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

За словами експертів, високий рівень оподаткування є правилом у світовій практиці, бо ціни на нафту залишаються вкрай високими і держави вилучають надприбуток нафтовиків. Так, у Росії таким податком на надприбуток є експортне мито на нафту. Окрім того, нафтовидобувачі платять податок на видобуток корисних копалин (ПВКК). У результаті на даний момент податки на видобуток нафти в Україні майже вдвічі нижчі, ніж у Росії ($ 300/т проти $ 550/т).
Зайвим аргументом на користь підвищення ренти є те, що в Україні експеримент щодо її зниження не призвів до збільшення інвестицій у розвідку і видобуток нафти.

"З 2011 по 2013 рр. рентні платежі "Укрнафти" знизилися з 8,1 млрд грн до 4 млрд грн на рік, однак прибуток компанії за цей же період знизився з 1,5 млрд грн до 0,2 млрд грн, а інвестиційна програма - заморожена", - зазначив Куюн.

За його словами, прибуток компанії вимивається через формальні аукціони з продажу сировини "Укрнафти" на користь міноритарних акціонерів. Як приклад він навів травневий аукціон з продажу двомісячного обсягу видобутку "Укрнафти", у результаті якого нафту було продано за заниженою ціною. Недоотриманий дохід видобувача оцінюється у 660 млн грн.
Такий крок уряду виправданий і з точки зору того, що державі не вдається взяти участь в управлінні і розподілі прибутку найбільшого видобувача нафти в Україні ПАТ "Укрнафта".

В "А-95" нагадують, що державу, власника 50% акцій компанії, вже більше 11 років відсторонено від контролю за її діяльністю, а отримання законних дивідендів постійно гальмується міноритаріями, які консолідували блок-пакет акцій ПАТ. Навіть у такій складній ситуації, як сьогодні, міноритарії не поспішають сплатити державі належну частину прибутку за останні три роки у розмірі близько 1,3 млрд грн.

"Підвищуючи ренту, держава фактично вирішує проблему оперативного отримання прибутку від діяльності компанії", - сказав директор "Консалтингової групи А-95". !zn

Читайте також:

Газ українського видобутку дістається "Нафтогазу" за ціною у 10 разів нижче ринкової

Кабмін запропонував прирівняти ціну українського газу для населення до ціни газу для промисловості

ГПУ скасувала 48 дозволів на видобуток газу, виданих фірмі, пов'язаній зі Ставицьким і Присяжнюком