UA / RU
Підтримати ZN.ua

Справа Магнітського: найбільший банк Данії визнав себе винним у шахрайстві проти банків США на користь росіян

У справі підозрювався двоюрідний брат президента РФ Володимира Путіна - Ігор Путін.

Найбільший банк Данії Danske Bank визнав, що допомагав росіянам у проведенні багатомільярдної схеми доступу до американської фінансової системи. Про це повідомляє Міністерство юстиції США.

Згідно з судовими документами, цей банк потай переказував гроші від клієнтів з "високим ризиком" у РФ та інших країнах у фінансову систему США.

Читайте також: Двоюрідного брата Путіна запідозрили у відмиванні 230 мільярдів доларів

"Протягом багатьох років Danske Bank обманював банки США, щоб перекачувати мільярди доларів підозрілих і злочинних коштів через фінансову систему США. При цьому Danske Bank навмисно знехтував законами США, про які йому добре відомо, сприяв відмиванню злочинних і підозрілих доходів через Сполучені Штати та поставив під загрозу фінансову мережу США", - заявив прокурор США Деміен Вільямс.

Через дії Danske Bank підозрілі клієнти змогли отримати доступ до американських банків, які опрацювали від їхнього імені 160 мільярдів доларів.

Згідно зі зізнанням та судовими документами, у період з 2008 по 2016 рік Danske Bank пропонував банківські послуги через свою філію в Естонії Danske Bank Estonia. Він мав прибуткову бізнес-лінію з обслуговування клієнтів-нерезидентів, відому як NRP. Danske Bank Estonia залучив клієнтів NRP тим, що вони могли переказувати великі суми грошей через цей банк практично без нагляду. Співробітники Danske Bank в Естонії почали змову з клієнтами NRP, щоб приховати справжній характер своїх транзакцій, у тому числі за допомогою підставних компаній, які приховували фактичне володіння коштами.

Danske Bank визнав свою провину у змові з метою скоєння банківського шахрайства. І буде притягнутий до відповідальності за багаторічну злочинну поведінку. Зокрема, виплатить компенсацію у розмірі 2 мільярди доларів.

Нагадаємо, 13 жовтня 2017 року у Франції Danske Bank запідозрили у тому, що його естонський підрозділ було використано для відмивання 230 мільйонів доларів, викрадених з держскарбниці Росії. Саме цю крадіжку виявив юрист Сергій Магнітський, якого потім забили до смерті у тюрмі.

Читайте також: У РФ нагородили міліціонерів, причетних до загибелі Магнітського

Грандіозний скандал з відмиванням російських грошей через датський Danske Bank і пов'язане з цим незалежне розслідування дозволило з'ясувати, що всього за один рік через банк "прокачали" колосальні суми "російських і екс-радянських грошей". Всього суму відмитих грошей обчислили у 30 мільярдів доларів.

Двоюрідний брат президента РФ Володимира Путіна Ігор Путін міг брати участь у найбільшій в історії схемі з відмивання грошей на суму 230 мільярдів доларів через естонську філію найбільшого банку Данії Danske Bank. 

2019 року Danske Bank пішов з Естонії після скандалу з відмиванням російських грошей.

Головний виконавчий директор Danske Bank Томас Борген після скандалу покинув Danske Bank.

Історія "справи Магнітського"

Сергій Магнітський був керівником відділу податків та аудиту у фірмі Firestone Duncan, яка надавала юридичні послуги, у тому числі й фонду Hermitage Capital Management.

Влітку 2007 року російське відділення фонду «Hermitage Capital» запідозрили в ухиленні від сплати податків.

Магнітський вів розслідування, згідно з яким у корупційних схемах було замішано багато високопосадовців із силових відомств.

Незадовго до арешту Магнітський звинуватив групу міліцейських чинів та податкових інспекторів у тому, що вони за допомогою викрадених документів кількох фірм Браудера вкрали з держбюджету 5,4 млрд. рублів (230 млн. доларів США) шляхом відшкодування податку на додану вартість.

24 листопада 2008 року Магнітського було заарештовано за звинуваченням у допомозі голові фонду Браудеру в ухиленні від сплати податків.

Ініціював справу підполковник міліції Артем Кузнєцов, а розслідування вів майор Павло Карпов. Згідно з документами, представленими керівництвом компанії Firestone Duncan, сім'я Кузнєцова витратила близько 3 млн. доларів протягом 3 років, а родина Карпова - понад 1 млн. доларів.

У листопаді 2009 року, перебуваючи у слідчому ізоляторі "Матроська тиша",   Сергій Магнітський помер.

Колеги та родичі Магнітського впевнені, що арешт та смерть юриста пов'язані з його професійною діяльністю. За даними правозахисників, він утримувався за ґратами у "тортурових" умовах. До того ж є підстави вважати, що смерть Магнітського була спровокована його побиттям.

"Список Магнітського"

Скандальна "справа Магнітського" поширилася далеко за межі Росії, ускладнивши її відносини із західними країнами.

У квітні 2010 року американський сенатор Бенджамін Кардін запропонував запровадити санкції проти 60 російських чиновників, причетних, на його думку, до загибелі Магнітського.

Через рік він вніс у сенат законопроект "Про відповідальність і верховенство закону імені Сергія Магнітського", який передбачав заборону на в'їзд до США і заморожування рахунків осіб, які потрапили до чорного списку.

В підсумку   "закон Магнітського"   було прийнято конгресом і підписано президентом США Бараком Обамою в середині грудня 2012 року.

Російська влада негативно оцінила прийняття "закону Магнітського". Відповіддю Москви став так званий "Закон Діми Яковлєва", що забороняє усиновлення російських дітей американськими громадянами.

При цьому в березні 2013 року Слідчий комітет Росії закрив кримінальну справу про смерть Магнітського – згідно з офіційними висновками російських слідчих, він був взятий під варту на законних підставах, не зазнавав тиску чи насильства в ізоляторі, і його смерть настала з природних причин.