Настрій українських споживачів у серпні різко погіршився. Загальна песимістична оцінка економічної ситуації в країні, а також неконтрольоване зростання цін на продукти харчування стали основними причинами падіння відповідного індексу. Про це свідчать результати дослідження проведеного компанією "GfK Ukraine" та Міжнародним центром перспективних досліджень (МЦПД).У серпні 2010 року індекс споживчих настроїв (ІСН) в Україні обвалився відразу на 12,7 пункта до 73,7. "Це означає, - говорять автори дослідження, - що споживчі настрої більше 60% населення України песимістичні".
Загалом під час стрімкого погіршення споживчих настроїв, яке спостерігається в Україні з початку літа, ІСН втратив вже 23,4 пункта.
Під скорочення потрапляють всі складові індексу споживчих настроїв. Так, оцінки поточного становища українців втратили 13,0 пункта і склали 67,9. Не набагато краща ситуація і з економічними очікуваннями, які впали на 12,5 пункта до 77,5.
"Причиною цього стало катастрофічне погіршення оцінок поточного особистого матеріального становища громадян України - на 22,0 пункта до 63,0 - і очікувань щодо його зміни - на 23,2 пункту до 72,1", - стверджують дослідники.
Однак, очікування українців щодо інфляції та динаміки безробіття цілком відповідали загальній песимістичній оцінці економічної ситуації. Так, індекс очікувань щодо динаміки безробіття додав 8,9 пункта до значення 122,0, а індекс інфляційних очікувань - 7,7 пункта до найвищого за всю історію спостережень значення у 190,2.
"До розчарування населення у діях влади, що було основним фактором падіння споживчих настроїв влітку 2010 року, у серпні додалося неконтрольоване зростання цін на продукти харчування", - говориться в дослідженні.
До того ж, оскільки витрати на харчування становлять значну частину бюджету більшості українців, їхнє подорожчання призвело до обвалу оцінок власного особистого матеріального становища громадян. "Песимістичні прогнози аналітиків щодо подальшої динаміки цін на харчові продукти разом із сумнівами у здатності влади забезпечити зростання добробуту українців також негативно позначилися на економічних очікуваннях населення України", - відзначає Максим Борода, керівник програми "Соціальна економіка" МЦПД.За матеріалами ЛIГАБiзнесIнформ