UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соціолог порівнює очікування від запуску ринку землі в депутатів і сільських жителів

Поінформованість депутатів про інтереси власників паїв і дрібних господарів дуже низька. Якщо рівень корупції і глухоти чиновників не знижувати, ринок землі не запрацює.

Серед українських аграріїв уживаються дві різні світоглядні позиції щодо відкриття ринку землі та очікуваних наслідків реформи, свідчать дані дослідження Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва».

З одного боку, багато власників паїв вважають, що нинішня земельна реформа стане повторенням невдалої і несправедливої масової приватизації 1990-х: землі скуплять олігархи або ділки, щоб потім продати іноземцям.

З іншого — що вільний обіг землі сприятиме приходу ефективних власників, які будуть зацікавлені у встановленні чіткого правового регулювання та ринкової вартості землі.

Соціолог Петро Бурковський у статті «Кому — перемога, а кому — виклик. Що не потрапило до президентського спічу про земельну реформу» аналізує процеси, що відбуваються на селі напередодні запуску вільного ринкового обігу землі.

«У різних областях селяни дуже часто пов'язували свій страх перед іноземцями з неможливістю держави захищати свої національні інтереси і з корумпованістю політиків, які створюватимуть пільгові умови для іноземного капіталу. Тобто люди проти допуску іноземців до ринку землі, бо не довіряють державі і переконані в корумпованості вищих органів влади», - пише він.

ZN.UA

Довгі роки і приватні паї, і державна земля в обхід закону або, що ще гірше, на виконання закону, потрапляли до рук нових власників. Наприклад, як оплата неіснуючого боргу. А передача колишніх державних земель громадам подекуди не зменшила корупцію, а просто легалізувала її.

Так, депутат однієї з районних рад в Чернігівській області звертає увагу на те, що за цілком законною процедурою виділення землі для ведення індивідуального сільського господарства (по 2 га в одні руки), деякі громади розпайовують її «направо і наліво, і в першу чергу не тому, хто прийде і працюватиме саме тут і платитиме податки в громаду ». А невитребувані паї віддаються в оренду за плату, яка у півтора рази менша від тієї, за яку віддавав два-три роки тому Держкомзем.

ZN.UA

Спілкуючись із соціологами, селяни з різних регіонів країни сформулювали загальні вимоги до земельної реформи, які мають супроводжувати і навіть випереджати повне відкриття ринку землі:

За даними проведеного в травні загальнонаціонального опитування Фонду, найбільшу підтримку серед дрібних землевласників мають такі пропозиції до уряду:

ZN.UA

«Результати опитування підтверджують, що власники паїв стурбовані саме відсутністю або слабкістю державного контролю над діями агрохолдингів і корумпованістю органів влади, які прийматимуть рішення щодо приватизації державних земель», - зазначає Бурковський.

Якщо відкласти в бік пропозиції, які озвучили люди й які отримали найбільшу підтримку під час загальнонаціонального опитування, то список напрямків держполітики щодо супроводу земельної реформи буде таким:

«Це мінімальні вимоги жителів сільської місцевості. Їх втілення не призведе до швидкого розвитку вільного ринку землі, однак допоможе уникнути соціального вибуху і протистояння між дрібними і великими власниками землі», - пояснює соціолог.

Щоб зрозуміти, чи не марні надії людей на державу, соціологи порівняли результати фокус-груп та опитування з анкетуванням 21 народного депутата «Слуги народу», «Європейської солідарності», «Голосу», «Батьківщини», «Опозиційної платформи-За життя», «Довіри».

І хоча цього замало, щоб мати вичерпну картину парламентських настроїв, проте можна побачити, як інформація знизу доходить до верхів: що загубилося дорогою, а що може стати імперативом законотворчості для більшості й опозиції вже в найближчому майбутньому.

Більшість опитаних парламентаріїв виступають за: безвідсоткові кредити дрібним господарствам для покупки землі і техніки, прозоре впорядкування питань власності та меж земельних ділянок та паїв, надання правової допомоги власникам паїв для захисту інтересів при купівлі-продажу землі. Дуже мало депутатів бачать потребу в тому, щоб: захистити власників землі від погроз, захистити від продажу землі спільного користування в громадах, встановити контроль над дотриманням екологічних норм при обробленні землі і виробництві продукції.

«Якщо дивитися із загальнонаціонального погляду, нібито все гаразд, депутати більш-менш точно відчувають настрої своїх виборців. Але якщо говорити про інтереси селян — власників паїв і дрібних господарів, то тут обізнаність парламентаріїв дуже низька. А це, на нашу думку, не може не позначитися на неправильному обранні пріоритетів законотворчої роботи і на хибному голосуванні за законопроєкти, які стосуються села і аграрного сектору в цілому», - додає автор.

ZN.UA

Читайте також: Соціолог пояснює, як державі захистити пайовиків землі від свавілля орендарів

Фонду «Демініціативи» вдалося отримати тривимірне зображення процесів, які відбуваються на селі, коли ось-ось повністю відкриється вільний ринковий обіг землі. Пропонуємо і читачам ZN.UA поглянути у цей калейдоскоп і подумати, чи в правильному напрямі рухається країна, які ризики та можливості бачать власники паїв, на чиїх землях формується половина обсягу валютної виручки держави та п’ята частина ВВП України. Докладніше – в матеріалі Петра Бурковського «Кому — перемога, а кому — виклик. Що не потрапило до президентського спічу про земельну реформу».