UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соціальний захист: як жінці оформити декретні виплати

Юристи пояснили, який порядок їх оформлення.

Навіть під час війни жінки в України мають право на «декретні» виплати – допомогу по вагітності та пологах.

Читайте також: Соціальний захист: як підтвердити статус матері-одиначки

Юристи «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, який порядок оформлення та виплати «декретних» для працевлаштованих жінок.

Так, кожна жінка, яка працює, починаючи з 30-го тижня вагітності, має право піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами - у так звану «декретну відпустку». Відповідно до ЗУ «Про відпустки» відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами є оплачуваною соціальною відпусткою, яка обчислюється сумарно і становить:

 Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є листок непрацездатності, сформований на основі:

При цьому, якщо вагітна жінка:

До «декретної» відпустки за заявою жінки роботодавець зобовʼязаний приєднати щорічну відпустку незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.

Порядок виплати «декретних»

Який розмір «декретних» виплат

Допомога виплачується у розмірі 100% середньої зарплати (доходу), незалежно від страхового стажу, за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Формула розрахунку декретних виплат: середньоденна зарплата (середня зарплата жінки за один календарний день) × кількість днів відпустки.

Середньоденна зарплата: загальний дохід (на який нараховується ЄСВ) за розрахунковий період (12 місяців, які передують відпустці) / 365 (366) календарних днів.

Наприклад, жінка отримала заробітну плату за 12 місяців, які передують відпустці, у розмірі 250 000 грн. Її середньоденна зарплата становитиме - 250 000 грн : 365 днів = 684,93 грн.

«Декретні» такій жінці виплатять у розмірі - 684,93 × 126 днів = 86 301,18 грн.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами починається на всіх місцях праці одночасно. «Декретні» виплачуються за кожним місцем праці (і за основним, і за сумісництвом, і як підприємцю тощо).

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами є правом, а не обов’язком працівниці. Якщо жінка бажає продовжувати працювати, вона самостійно приймає рішення щодо дати виходу у «декрет», яка може не співпадати із датою видачі листка непрацездатності. У такому випадку допомога надається за кожен день фактичного перебування жінки у відпустці, а не за час тривалості лікарняного.

Деякі соціальні виплати цього року було продовжено автоматично, але деяким категоріям громадян треба звертатися до органів соцзахисту. Нагадаємо, кому слід звернутися за їх продовженням.