З 1 жовтня в Україні, попри війну та ряд фінансових проблем, провели перерахунок пенсійних виплат. За даними Пенсійного фонду, після цього середня пенсія в Україні становить 4539,36 грн, повідомляє Соціальна інформаційна платформа.
Це на 101,91 грн більше ніж було в липні. Тобто в середньому пенсії цього місяця зросли приблизно на 2,3%. Такий невеликий загальний відсоток, пояснюється тим, що перерахунок торкнувся не всіх пенсіонерів.
При цьому за рік розмір середньої пенсії збільшився майже на 16% або на 623,61 грн (у жовтні 2021 року середня пенсія становила 3915,75 грн).
Зараз, пенсіонерів, які отримують менше ніж 2 тис. грн майже не залишилося – таких лише 0,64%. Рік тому таких людей було 14,87% від загальної кількості.
Далі розподіл відбувається наступним чином:
- 38,44% пенсіонерів отримують пенсію в розмірі від 2 тис. грн до 3 тис. грн;
- 23,54% – від 3 до 4 тис. грн;
- 11,40% – від 4 до 5 тис. грн;
- 19,07% – від 5 до 10 тис. грн.
При цьому 6,91% пенсіонерів отримують пенсію в розмірі понад 10 тис. грн. Минулого року таких людей було 4,31%.
Спостерігається позитивна динаміка і пенсіонери поступово переходять з однієї категорії до іншої – від нижчих до вищих пенсій. Втім, варто зазначити, що реальний прожитковий мінімум уже давно перевищує 5 тис. грн. Проте Законом «Про державний бюджет на 2022 рік» прожитковий мінімум для пенсіонерів встановлено на рівні лише 2027 грн (станом на 1 липня).
Як випливає з оприлюднених даних, 74,2% від загальної кількості пенсіонерів отримують пенсію в розмірі до 5 тис. грн. Тобто майже 8 млн пенсіонерів змушені балансувати на межі бідності, якщо, звісно, такі люди не мають інших доходів або заощаджень.
Відзначається, що пенсіонери, які й досі працюють, отримують у середньому майже на 220 грн більше ніж ті, хто не працює (4759,20 проти 4539,36 грн відповідно). На перший погляд, це дивно, адже коли, зростає прожитковий мінімум або мінімальна зарплата, то пенсіонерам, які не працюють, пенсії автоматично підвищують, а тим, хто працює – ні.
Пояснити таку диспропорцію можна лише тим, що працевлаштовані пенсіонери – це переважно люди, які вийшли на пенсію відносно недавно. А, як відомо, чим пізніше людина виходить на пенсію, тим вищий показник середньої заробітної плати по країні застосовується при призначенні пенсії. Тобто якщо у двох пенсіонерів стаж і зарплата однакові, але один з них вийшов на пенсію минулого року, а інший – цього року, то пенсія буде більша в того, хто вийшов на пенсію пізніше. Згідно нових даних Пенсійного фонду, 2,7 млн українських пенсіонерів продовжують працювати.
Що стосується видів пенсій, то три чверті українців отримують пенсію за віком. Ще майже 14% пенсіонерів отримують пенсію по інвалідності – це майже 1,5 млн людей. Менше ніж 6% – це одержувачі пенсії в разі втрати годувальника, приблизно стільки отримують пенсію за вислугу років. Лише 0,6% отримують найнижчі соціальні пенсії.