UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соціальні виплати: як збільшити розмір пенсії

Експерт пояснив, як це зробити.

Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін розповів, які пенсіонери можуть збільшити розмір виплат, пише «На пенсії».

Читайте також: Дострокова пенсія: хто має на неї право

Перехід на інший вид пенсії

Один з можливих способів  збільшити пенсію – перейти з одного виду пенсії на інший. За законом людина має право отримувати лише один вид пенсії. Але буває, що деякі люди мають право одразу на кілька видів пенсії. Тоді потрібно вибрати один – найвигідніший. Оскільки законодавство змінюється, то іноді стається так, що сьогодні вигідним є один вид пенсії, а завтра – вже інший. Тут треба бути дуже уважними.

«До речі, вигідно перейти з одного виду пенсії на інший часто допомагають адвокатські контори. Тут справа полягає в різному трактуванні пенсійного законодавства, яке місцями прописано не дуже чітко. Наприклад, ПФУ при переведенні з одного виду пенсії на інший використовує старий показник середньої зарплати по країні (той, який би враховувався при розрахунку попереднього виду пенсії). Але суди в деяких випадках зобов’язують ПФУ перерахувати пенсію з урахуванням нового показника середньої зарплати в країні так, ніби це не перехід на інший вид пенсії, а призначення пенсії за віком уперше», – зазначив експерт.

Також ПФУ встановлює доплати за статус ветерана війни, за особливі заслуги, статус почесного донора, надбавку на догляд, надбавку за наявність неповнолітніх дітей тощо.

Збільшення пенсії через суд

Існує практика збільшення через суд військових і чорнобильських пенсій. За словами Сергія Коробкіна, останнім часом постає питання про те, щоб через суд отримати справедливішу індексацію. Є безліч й інших окремих випадків, наприклад, коли суд може зобов’язати зарахувати у звичайний або пільговий стаж той чи інший період.

«Звертатися до суду чи ні – це особисте право кожного. Одне з головних завдань будь-якого адвокатського бюро – заробляти гроші. Вони можуть отримати гроші за свої послуги, але справу в суді програти, тобто за фактом пенсіонеру не допомогти. На це може впливати багато чинників: і суть справи, і компетентність адвоката, і те, який суддя буде, і таке інше. Варто зрозуміти, що навіть якщо суд виграно і його рішення зобов’язує перерахувати пенсію з такого числа, то борги за перерахунком ПФУ виплачує дуже неохоче. Відомо, що держава програла у судах пенсіонерам вже понад 60 мільярдів гривень. Але грошей на виплату заборгованості немає. У кращому разі пенсію за рішенням суду перерахують з поточної дати», – зазначив він.

Додатковий стаж

«Чинне законодавство трохи більш прихильне до тих, хто має повний стаж – 30 років у жінок і 35 років у чоловіків. Буває так, що комусь до цього рубежу не вистачає буквально кількох місяців, а то й днів. Тим, хто має можливість і здоров’я, було б непогано допрацювати ці кілька місяців. При цьому важливо відзначити, що ті, хто вже на пенсії, не мають права докупити стаж, якого бракує. Купівля стажу поширюється лише на тих, хто ще не є пенсіонером», – пояснив експерт.

Також він додав, що деякі люди мають таку структуру пенсії, що індивідуальний перерахунок не приносить їм користь. Від перерахунку може збільшитися основний розмір пенсії, але загальний залишиться незмінним.

Нагадаємо, як змінився розмір максимальної та мінімальної пенсії. В Україні з 1 березня відбулася індексація пенсійних виплат.