UA / RU
Підтримати ZN.ua

СОТ змушує Україну знизити експортні мита на металобрухт

Перенесення Україною термінів зниження експортного мита на брухт кольорових металів викликало невдоволення Світової організації торгівлі (СОТ).

Організація звернулася до Мінекономрозвитку з пропозицією ініціювати скасування відповідного закону. У міністерстві мають намір виконати прохання СОТ, а також ініціювати скасування експортних мит на брухт чорних металів. Це рішення може викликати дефіцит металобрухту на ринку, що невигідно меткомпаніям, відзначають експерти.

У листі заступнику голови Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) Валерію Пятницькому, заступник голови управління генерального директорату Єврокомісії з торгівлі Петер Балаш просить роз'яснити причини ухвалення наприкінці 2010 року Верховною Радою закону, що порушує одну з умов вступу України до СОТ, а саме про перенесення строку зниження експортних мит на брухт кольорових металів, пише газета "Коммерсантъ-Украина".

Заборона на експорт кольорового металобрухту діяла до вступу України до СОТ. У 2008 році було встановлено мито на рівні 30% із щорічним зниженням ставки на 3 п.п. У 2009 році воно знизилася до 27%, у 2010 році - до 24%. Але згідно з прийнятим парламентом законом, ставка знизиться до 21% не у 2011 році, а лише в 2014.

У разі відмови України виконувати рішення органу з врегулювання суперечок СОТ може застосувати санкції щодо українського експорту.

Як відзначило джерело у МЕРТ, Україні швидше за все доведеться відмовитися від перенесення зниження експортних ставок: "Ми можемо посилатися на конституційну норму, що передбачає перевагу міжнародних договорів над національними актами. Тобто, якщо в наших зобов'язаннях перед СОТ є такий графік знижень - ми будемо виконувати його, а не закон, який порушує це зобов'язання".

МЕРТ також погодилося повністю скасувати експортні мита на брухт чорних металів - вчора було підписано відповідний меморандум. "Мита може бути скасовано вже в поточному році", - уточнив пан президент Асоціації вторинних металів Валентин Куличенко.

Втім, проти повного скасування експортних мит на металобрухт виступили його основні споживачі - металургійні підприємства.

З 2002 по 2006 рік при експорті металобрухту стягувалася мито в розмірі 30 євро/т. У 2008 році - у перший рік членства України в СОТ - ставка знизилася до 25 євро, у 2009-му - до 18 євро, у 2010-му - до 16,4 євро. У поточному році вона становить 14,8 євро/т. У 2012 році, згідно з умовами вступу України до СОТ, ставка повинна була знизитися до 13,2 євро, а в 2013-му - до 11,6 євро і в 2014 році скласти 10 євро.

У 2010 році Україна експортувала 665 тис. т металобрухту на $217,1 млн. Його середня закупівельна ціна на внутрішньому ринку становила $304/т, експортна - $340/т (FOB порти України). Основні експортери сировини: "Укрмет", "Укрвтормет" і "Тонмет", на їх частку припадає близько 30% всього експорту металобрухту. Близько 90% експортується до Туреччини, інші – до ЄС і Молдавії.

За матеріалами: "Коммерсантъ-Украина"