Президент України Володимир Зеленський під час зустрічі з ексголовою Нацбанку Яковом Смолієм 30 червня відразу після засідання Нацради реформ дав зрозуміти, що той повинен піти у відставку.
Як сам Смолій розповів в інтерв'ю LB.ua, під час зустрічі він запитав у Зеленського, чи повинен подати у відставку, на що отримав схвальну відповідь.
"Під час розмови я зрозумів, що повинен запитати у президента, чи повинен звільнитися. Він відповів - "так". Ми ж всі дорослі люди. Просто я зрозумів, що повинен піти. І про це у нього запитав", - зазначив ексголова НБУ.
Також Смолій додав, що президент радився з ним щодо свого наступника.
"Я не буду називати прізвищ, хоча ми їх обговорювали. Ще я порадив, щоб він подивився на когось із моїх заступників. Президент пообіцяв, що поспілкується, і обіцянку виконав", - додав Смолій.
Як повідомлялося, 1 липня голова правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.
2 липня Володимир Зеленський вніс до Ради подання, і наступного день парламент 268 голосами «за» звільнив голову НБУ.
Після звільнення Смолія НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності.
Серед основних претендентів на нового голову діючий голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.
Наступного дня профільний комітет Ради підтримав відставку голови НБУ, проти голосували лише депутати від «Голосу» і «Європейської Солідарності».
В Офісі президента запевнили, що забезпечення незалежності НБУ залишається «безумовним пріоритетом» глави держави.
Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку голови Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.
Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.