Падіння рубля дозволяє Росії наростити масу національної валюти, однак б'є по режиму Володимира Путіна, який може похитнутися.
Про це сьогодні пише американське видання The Wall Street Journal, яке нагадує, що російська валюта подешевшала на 40% з початку 2014 року. А вчора, 1 грудня, президенту Росії довелося мати справу з найгіршою валютною кризою за всі його терміни на чолі Кремля.
Причиною цієї кризи став обвал цін на нафту і рішення ОПЕК не скорочувати видобуток "чорного золота".
"Рішення завдало удару по всіх пов'язаних з нафтою валютах включно з рублем. Тим часом санкції США і ЄС продовжують "кусатися", спричиняючи випаровування валютних запасів Росії і посилюючи падіння національної валюти", - йдеться в статті.
Видання підкреслює, що Москва намагалася втрутитися і утримати свою валюту на плаву, піднявши процентну ставку до 9,5%. "Центробанк" також проводив серйозну валютну інтервенцію на міжбанку, однак всі ці зусилля були марними.
"У вузькому сенсі, ослаблення рубля навіть допомагає Кремлю. Знецінення дозволяє Росії накопичити масу національної валюти на основі доларів, зароблених від продажу енергоносіїв", - пише Wall Street Journal.
В цей же час, від падіння рубля сильно страждає приватний сектор. Російські банки мають кредитні зобов'язання на 192 мільярди доларів, а це дорівнює 10% ВВП. Крім того, ослаблення російської валюти пожвавить відтік капіталу, який в цьому році вже становить 110 мільярдів доларів.
"Росіяни змушені платити більше в рублях за імпортні товари. А ріст цін може стати серйозною політичною проблемою для Путіна", - пише видання.
Відповідь Кремля на кризу може лише погіршити ситуацію. "Центробанк" може знову підняти процентну ставку, щоб зміцнити довіру. Однак від цього обмінний курс обвалиться ще більше, і це вдарить по російській економіці. Тоді, пише видання, Путін може знову спробувати підняти свій рейтинг військовими авантюрами.
"Але спроби Москви боротися з падінням рубля зруйнують міф про непереможного президента, на якого неможливо натиснути. Це політичний шанс для Заходу і російських демократів", - йдеться в статті.
Вчора долар в Росії перевалив за 49 рублів, а євро взяв планку в 61 рубль. Падіння рубля посилилось в четвер, 27 листопада, після рішення ОПЕК не знижувати діючі квоти на видобуток нафти, після чого Brent впала нижче 75 доларів за барель. Абсолютні максимуми (48,65 рубля за долар і 60,27 рубля) були досягнуті 7 листопада, після чого рубль частково відіграв втрати (до 45 рублів за долар).