UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ситуація погіршується: експерти розповіли, які проблеми можуть чекати пенсіонерів у майбутньому

Збільшення кількості стажу, необхідного для призначення пенсії, може стати проблемою.

Кожного року в Україні збільшується кількість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію.  Українці зможуть вийти на пенсію у 2023 році у віці 60 років, якщо зможуть накопичити не менше 30 років страхового стажу.

Читайте також: Призначення пенсії: експерти назвали проблему, з якою можуть зіткнутися жінки

У майбутньому у багатьох пенсіонерів можуть виникнути проблеми з цим, розповіла OBOZREVATEL старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко.

Зараз за даними Пенсійного фонду внески на пенсію роблять лише 10,7 млн українців. І це при тому, що пенсії одержують ті ж 10,7 млн осіб. Нині середня пенсія становить 4766 грн. Щоб забезпечити таку цифру, середня зарплата в Україні має становити понад 21,6 тис. грн.

Ще 2017-го в Україні ухвалили пенсійну реформу. Завдяки цьому запровадили щорічне осучаснення пенсій, а також посилили вимоги для того, щоб вчасно виходити на заслужений відпочинок. Цього року потрібно 30 років стажу, щоб вийти на пенсію у 60 років. Від 15 до 20 років стажу вистачить для того, щоб вийти на пенсію у 65 років. І від 20 до 30 років – у 63 роки.

Проблема полягає в тому, що українці в середньому виходять на пенсію, маючи 32 роки стажу.

"Жодних нових розрахунків ми не робили. Наскільки я пам'ятаю, середній стаж, з яким українці виходять на пенсію, – це 32 роки", – повідомила вчена.

І це ще оптимістичні оцінки. Після початку повномасштабної війни ситуація в Україні із зайнятістю значно погіршилася. Приблизно 3 млн українців перестали платити внески до ПФУ, отже, стаж їм не зараховують.

Навіть за оптимістичного сценарію із 2025-го у більшості 60-річних українців не вистачатиме стажу для того, щоб виходити на пенсію вчасно. У 2017  Пенсійний фонд робив розрахунки і відповідно до них у 2027-му вимоги щодо стажу не зможуть виконати 45% українців. Але річ у тім, що ці розрахунки робилися виходячи з того, скільки теоретично стажу зможуть заробити українці. Але пандемія, повномасштабна війна внесли корективи. Наразі розраховувати на такий показник не доводиться.

Світовий банк рекомендував усім державам без урахування демографічної ситуації підвищувати пенсійний вік до 65 років. В умовах України це рішення критично необхідне. Після війни щонайменше перші кілька років економічна ситуація залишатиметься складною, баланс між кількістю працівників та пенсіонерів може встановитися не скоро.

Нагадаємо, коли підвищать пенсію держслужбовцям.