UA / RU
Підтримати ZN.ua

Штучний інтелект порахував, якими в Україні повинні бути прожитковий мінімум та мінімальна зарплата

ШІ порадив підвищувати зарплати, створювати робочі місця та доступне житло.

Моделі штучного інтелекту порахували необхідний рівень середньої та мінімальної зарплат, а також прожиткового мінімуму в Україні. Очікувано, що існуючі показники не відповідають потребам українців. Видання «Телеграф» опублікувало дані, що обробив ШІ.

Вихідні умови

В дослідженні було закладено умови, що оренда житла не в столиці становитиме від 4000-8000 грн, комуналка 1500-4000, ще від 3000 на харчування одній людині. Мінімум 500 грн на транспорт, ще від 1000 на одяг і 500 грн, якщо вам "пощастило" у цьому місяці відбутися якимось нежитем.

Нагадаємо, що наразі офіційні показники такі:

Аналіз від Google Gemini: "Не відповідає потребам"

Прожитковий мінімум: Цієї суми недостатньо для існування. Її ледь вистачає на покриття базових потреб: харчування та частково комунальних послуг.

Мінімальна зарплата: Цієї суми недостатньо для мінімально-комфортного життя. Її може бути достатньо для покриття базових потреб та частково витрат на транспорт, зв'язок та одяг.

Середня зарплата: Цього може бути достатньо для комфортного життя, за умови економії та відсутності значних додаткових витрат. Водночас ШІ від Google наводить власны цифри. Вони в 1,5-2 рази більші:

Аналіз від Claude.ai: "Катастрофічно"

Прожитковий мінімум: 2920 грн є абсолютно недостатнім рівнем для гідного існування. Враховуючи мінімальні витрати на оренду житла, харчування та комунальні послуги, реальний прожитковий мінімум має становити щонайменше 8000-10000 грн.

Мінімальна зарплата: в 7100 грн теж є недостатньою. Вона ледь покриває базові потреби, не залишаючи коштів на якісне харчування, транспорт, одяг, відпочинок тощо. Реальна мінімальна зарплата має становити 12000-15000 грн.

Середня зарплата: в межах 18000-19500 грн дозволяє існувати на рівні "вище бідності", але все одно не забезпечує по-справжньому комфортних умов. Для комфортного існування середня зарплата має становити 25000-30000 грн.

Аналіз від ChatGPT 4.0: "Можна стверджувати, що це мало"

Прожитковий мінімум, який відображає мінімальні необхідні витрати, може бути встановлений на рівні близько 15000 грн.

Мінімальна зарплата для мінімально-комфортного життя, враховуючи невеликий запас на непередбачені витрати, може бути встановлена на рівні приблизно 17645 грн.

Середня зарплата для комфортного життя, яка дозволить покривати всі основні потреби з достатнім рівнем комфорту та залишати кошти на заощадження та розваги, могла б бути близько 29408 грн.

Аналіз від ChatGPT 3.5

Для мінімального існування прожитковий мінімум в Україні має бути відповідно до пропонованих 2920 грн, але для мінімально-комфортного життя потрібно значно більше, приблизно 9500-11000 грн.

З урахуванням витрат на житло, харчування, комунальні послуги, транспорт, мобільний зв'язок, ліки, одяг та відпочинок, середня зарплата для комфортного життя повинна бути близько 25000-30000 грн.

Висновки

В цілому, всі "нейронки" підсумовують, що цифри є орієнтовними, адже потреби людей можуть відрізнятися. Важливо також врахувати рівень інфляції та економічну ситуацію в країні. Резюмують, що для покращення життя людей, окрім підвищення зарплат, необхідно також створити більше робочих місць, доступне житло, покращити систему охорони здоров'я та освіти.

Повідомлялось, що комунальні послуги можуть подорожчати через відсутність фінансової допомоги від США. В Україні вже готують план «Б», якщо політики в Штатах не зможуть розблокувати підтримку.