Деякі з колег Олафа Шольца з ЄС заявили, що план, спрямований на захист споживачів і підприємств від стрибків цін на газ, загрожує солідарності в блоці, ризикує спотворити енергетичні ринки та може порушити транскордонні потоки електроенергії та природного газу, пише Bloomberg.
Шольц вказав на подібні — хоча й набагато менші — пропозиції інших національних урядів і сказав, що заплановане фінансування для Німеччини буде розгортатися поступово за допомогою заходів, які ще не визначені, до 2024 року. Критикам також слід звернути увагу на те, що роль його країни у валовому внутрішньому продукті ЄС надто велика, вважає канцлер.
«Навряд чи існує країна, яка б не вживала подібних заходів», — сказав він журналістам у Празі в п’ятницю після дводенного саміту європейських лідерів.
Енергетична криза вимагає від держав ЄС триматися разом
Раніше цього тижня комісар ЄС із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон і Паоло Джентілоні, глава економіки блоку, забили на сполох щодо згаданого плану. Вони стверджували, що енергетична криза вимагає від держав ЄС триматися разом, у тому числі шляхом випуску спільних гарантованих боргових зобов’язань, подібних до тих, що були під час пандемії Covid.
Минулого тижня Шольц представив план утримання цін на електроенергію та природний газ. Канцлер-соціал-демократ сказав, що новий позабюджетний стабілізаційний фонд дозволить вжити заходів, щоб встановити «велику захисну парасольку» над фактично найбільшою економікою Європи.
Боргові зобов’язання для зниження цін на енергоносії
Шольц ухилився від питань щодо того, чи підтримає Німеччина ще один раунд спільно випущених боргових зобов’язань ЄС для фінансування заходів зі зниження цін на енергоносії в блоці в цілому. Натомість він вказав на все ще невикористані позики та гранти від Фонду ЄС для відновлення після пандемії.
«Тож доступними є ще багато ресурсів», — сказав він.
Питання обмеження експорту енергоносіїв із Російської Федерації вже кілька тижнів активно дискутується в ЄС, і одностайності в тому, яке ж рішення прийняти, поки що немає. Американський економіст, лауреат Нобелівської премії 2008 року Пол Кругман чітко констатував, що загарбницька війна Владіміра Путіна ведеться на гроші, які Росія отримує, продаючи Європі викопне паливо. «І хоч Україна неймовірно відбила спробу Росії захопити Київ, Путін не буде остаточно зупинений, доки Європа не покладе край енергетичній залежності», — зазначив він.
Про взаємозв'язки між енергетичним ринком та війною читайте у статті президента Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» та автора ZN.UA Михайла Гончара Європа в енергетичній пастці Росії: як подолати залежність?