На формування курсу гривні на сьогодні впливають три основні фактори. Про це зауважує експерт Максим Орищак в матеріалі «Яким буде курс гривні до кінця року».
Головний, безумовно, — це розширення дефіциту торгового балансу України, бо обсяги імпорту суттєво перевищують обсяги експорту. У січні—серпні 2023 року експорт товарів становив 24,4 млрд дол., або 84,7% від минулорічних обсягів, при цьому імпорт — 41 млрд дол., або 119,6% показника минулого року. Відтак, від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі дорівнювало 16,6 млрд дол. Це головна вразливість української валюти, адже її надходження у країну в півтора разу менші за наші імпортні, а отже, валютні, витрати.
Другий фактор — це великі валютні інтервенції НБУ, забезпечені золотовалютними резервами країни. Ці резерви на кінець вересня 2023-го становили 39,7 млрд дол., сягнувши рекордного показника. По суті, це той обсяг валюти, що його може використовувати НБУ для погашення різких коливань на валютному ринку, щоб уникнути стрімкої девальвації гривні. Це головна сила гривні.
І, нарешті, третій фактор — це вплив на нашу монетарну політику пулу країн, які фінансово підтримують Україну. Безпосередньо, наприклад, у вигляді пропозицій Міжнародного валютного фонду (МВФ), чи опосередковано — через частоту та обсяги фінансової підтримки України, вони впливають на стабільність її валютного ринку. Суть цього впливу так чи інакше зводиться до скорочення різниці між економічно обґрунтованим курсом гривні і курсом, наявним наразі, завдяки підтримці НБУ.
Тож, за прогнозом до 2028-го, тобто через п’ять років, відношення національної валюти до американської має становити 53,9 грн за долар. Тобто мова про поступове ослаблення гривні на 47% для того, аби збалансувати ситуацію, що змінилася, в економіці країни. До кінця цього року, відповідно, гривня ослабне на 16%, поточний курс може досягнути 42,5 грн/дол., а середньорічний складе 37,5 грн/дол.
З іншими статтями автора можна ознайомитися за посиланням.