UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що таке блекаут: у ДТЕК пояснили, коли може йти мова про евакуацію Києва

Блекаути вже були, наприклад у Харкові після обстрілів. Але евакуація населення може статися лише одному випадку. 

Блекаут у Києві з можливою наступною евакуацією населення це не питання енергетики, а питання опалення. Про це повідомив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук в ефірі телемарафону.

За його словами, не можна виключати повного відключення електромережі в Києві в разі нових російських обстрілів. Проте, енергосистема побудована таким чином, що має запобіжники. 

"Київ і область - якщо будуть нові обстріли, то виключати таке вимкнення автоматики не можна. Таке може трапитися. Але система для цього спеціально побудована і вмонтовані системи захисту. Питання не в тому - вимкнеться система чи ні, а в тому скільки часу потрібно буде для того, щоб включити систему після блекауту", - зазначив він.

"Тобто це питання опалення", - наголосив Сахарук.

Читайте також: Евакуація з Києва найближчим часом не планується, надзвичайної ситуації немає – КМДА

За його словами, самі по собі "блекаути" вже траплялися у деяких містах. Наприклад, у Харкові під час обстрілів. В залежності від ситуації відновлення електрики тривали як і годину, так і більше.

"Блекаут - це тоді, коли є критичне перевантаження і критичний незбіг попиту електроенергії на її пропозицію, яка забезпечується шляхом передавання її від об'єктів генерації до точок споживання", - пояснив він.

"Тобто автоматика спрацьовує і вимикає споживачів, від'єднує їх від мережі, щоб вона не перегоріла", - додав Сахарук.

При цьому, якщо спрацює автоматика, то йде пошук джерела, яке дасть можливість заживити місто. Якщо джерело є, це питання однієї години. Однак, якщо не буде цього джерела живлення і його треба буде надавати через відновлення підстанцій чи ліній, це вже не година. І під час морозів це, може призвести до евакуації.

"Якщо не можна повернути світло через брак джерела живлення і на це треба багато годин, а на вулиці холодно, то в такому разі можуть ставитися питання про евакуацію певної частини населення. Особливо якщо температура за вікном буде "мінусова"", - зазначив Сахарук.

Нагадаємо, на початку листопада прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що уряд розробив евакуаційні плани для всіх міст України. Однак, за його словами, цей екстрений крок Кабмін застосовуватиме в останню чергу. Уряд закликає до евакуації жителів лише тих регіонів, які знаходяться у безпосередній близькості до лінії фронту.

5 листопада мер Києва Віталій Кличко заявив, що не виключає сценарію повного блекауту в Києві за відсутності електроенергії, тепла, води і зв’язку та закликає киян підготувати необхідні запаси й продумати можливість тимчасового переїзду за місто.

При цьому, як написала The New York Times, Київ планує тотальну евакуацію 3 млн осіб на випадок повного відключення електроенергії. 

Втім, напередодні нападу Росії, на початку лютого 2022 року, Кличко також заявляв, що Київська міська державна адміністрація затвердила план евакуації населення на випадок повномасштабного вторгнення армії РФ.