UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що буде після війни з генераторами та пересувними електростанціями, придбаними у військовий час

З початку 2022 року в Україну завезли майже 700 тис. генераторів, сумарна потужність яких становить близько 3 тис. МВт - такий обсяг можуть виробляти три енергоблоки АЕС.

Після початку атак терористичної армії РФ на енергетичну інфраструктуру України, в країні почався справжній бум попиту на генератори, пересувні електростанції, від побутових до промислових. Що буде з цими об'єктами після завершення опалювального сезону і, тим більше, після війни, розповіли експерти, опитані "Економічною правдою".

За даними, якими оперують в уряді, з початку 2022 року в Україну завезли майже 700 тис. генераторів, сумарна потужність яких становить близько 3 тис. МВт.

Читайте також: Скільки триватимуть відключення електроенергії й коли припиняться аварійні - відповідь глави Укренерго

Такий обсяг можуть виробляти три енергоблоки окупованої росіянами та зупиненої Запорізької АЕС.

Крім того, в Україну почали надходити газотурбінні та газопоршневі електростанції, застосування яких недавно анонсував прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Опитані ЕП учасники ринку та експерти кажуть, що потреба в таких об'єктах не щезне після завершення опалювального сезону.

По-перше, вимкнення електрики триватимуть. Можливо, не такі тривалі, у менших обсягах чи в окремих регіонах, але чарівним способом усі проблеми в енергетичній сфері не зникнуть.

По-друге, росіяни продовжують атаки й ще більше ускладнюють ситуацію в енергосистемі.

По-третє, з точки зору безпеки треба дивитися в майбутнє. Невідомо, чи не буде аналогічних ударів по енергосистемі через кілька років.

Читайте також: У ДТЕК розповіли, скільки ще триватимуть аварійні відключення електроенергії

Будуть такі об'єкти затребувані й в мирний післявоєнний період. Вони працюватимуть як маневрена генерація, якої в енергосистемі України критично не вистачало і до війни.

Навіть у мирний час диспетчери "Укренерго" скаржилися, що для розвитку відновлюваних джерел в електрогенерації треба встановити щонайменше 1 ГВт високоманеврених потужностей і 500 МВт енергосховищ.

"Широке впровадження газової генерації відкриє дорогу для збільшення в енергосистемі частки вітрової й сонячної генерації, забезпечуючи балансування системи в періоди нестачі генерації від цих джерел", – вважає голова Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха.

Нагадаємо, блекаут в українській енергетиці малоймовірний, і багато в чому тому, що енергосистема будувалася в СРСР з урахуванням ймовірних масованих атак.