На додачу до класичних шахрайських схем під час війни з'явилися й нові сценарії. Популярною є не лише фальшива благодійність, коли шахраї просять гроші на армію, амуніцію, лікування військових, а й фейкова соціальна допомога від державних або міжнародних організацій. Про це пише Віктор Конев, журналіст ZN.UA, у матеріалі «Обережно, шахраї! Нові схеми і як від них захиститися».
Шахраї, прагнучи отримати доступ до фінансових даних громадян, стилізують свої сайти під урядові портали, «Дію», «єДопомогу», сайти українських банків, міжнародних організацій і відомих платіжних сервісів. Люди залишають на цих сайтах інформацію, якої не можна розголошувати (CVV-код картки, пін-коди, паролі для входу в інтернет-банкінг), потім зловмисники або крадуть гроші з рахунків довірливих громадян, або психологічно тиснуть на них, вимагаючи здійснити платіж на користь шахраїв.
НБУ виявив уже понад 4 тисячі таких сайтів і близько 8 тисяч шахрайських доменів. Операторами шахрайських ресурсів є здебільшого російські угруповання, їх близько двох третин від загальної кількості.
Нацбанк і Національний координаційний центр із кібербезпеки при РНБО розробили механізм, який блокує перехід користувача на фішинговий сайт і переспрямовує його на сторінку з попередженням про шахрайство. Завдяки цьому за неповні три місяці вдалося запобігти близько 2,5 мільйона переходів на фішингові ресурси.
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.