UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сектор електроенергетики найбільш вразливий — експерти

Введення вільного доступу до енергомереж в умовах монопольної структури виробництва призводить до зростання цін.

Попри проблеми в газовому та нафтовому секторах, усе ж таки найбільш уразливим стає сектор електроенергетики. Перехід на нову модель ринку електроенергії в Україні стартував фактично з монопольною структурою генерації. Три компанії - "Енергоатом", ДТЕК і "Укргідроенерго" разом виробляють понад 80% електроенергії, а в деякі періоди - навіть понад 90%. Запровадження вільного доступу до енергомереж в умовах монопольної структури виробництва призводить до зростання цін.

Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Володимир Горбулін, Михайло Гончар та Сергій Дяченко. За їх словами, для того щоб запобігти такому ціновому стрибку, уряд змушений регулювати ціни на енергоринку.

"Нині уряд разом з іншими причетними організаціями намагається вирівняти цінову ситуацію, зокрема зниженням тарифу на послуги "Укренерго" і змінами квот на продаж електроенергії за ПСО для "Енергоатому" і "Укргідроенерго". Однак усі ці заходи якщо й дадуть результат, то тільки в короткостроковій перспективі, оскільки основну причину зростання цін на перспективу - монопольну структуру виробництва - подолати не так легко. Тим паче що приватна вугільна генерація активно використовує своє панівне становище, намагаючись шантажем, який уже успішно апробовано в 2014–2015 роках, отримати комфортні для себе ціни й доходи. Спрацьовування в період після 1 липня запасів вугілля зі складів, а не їх збільшення - прямий натяк владі на майбутні проблеми в опалювальний період, якщо теплова генерація і приватне вуглевидобування не отримають потрібного рівня цін", - відзначають експерти.

Детальніше про недалеке майбутнє гібридної війни читайте у матеріалі Володимира Горбуліна, Михайла Гончара і Сергія Дяченка "Як не стати командирами хаосу, або Спекотна зима-2020" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".