UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції проти РФ: є три сценарії обвалу російської економіки

Ізоляція Росії посилюватиметься.

Втрата імпорту з країн Заходу може знизити ВВП Росії, залежно від сценарію, на 4-18%, а експорту - на 1-25%, оцінили в Інституті Банку Фінляндії. Росія зможе пом'якшити ефект санкцій, але для цього будуть потрібні альтернативні ринки. Про це йдеться у дослідженні Інституту перехідних економік Банку Фінляндії (BOFIT, інститут спеціалізується на аналізі російської економіки), повідомляють росЗМІ.

Старший економіст BOFIT Хелі Симола оцінила вплив експортних та імпортних санкцій на ВВП Росії у короткостроковій перспективі. Сценарний аналіз ефектів західних торгових санкцій представлено у роботі BOFIT, опублікованій 10 травня.

Експерт взяла за основу таблиці "витрати-випуск" за 2019 рік для Росії та інших країн з бази даних Азіатського банку розвитку (Росстат зводить аналогічні таблиці для Росії, xlsx). Такі системи даних, зокрема, показують, скільки і якої імпортної продукції використовують у різних галузях економіки. У разі імпорту в Росію розглянуто три сценарії: чинний санкційний режим (заборона на постачання в Росію товарів подвійного призначення, різних технологій, предметів розкоші тощо), сценарій розширення ембарго на всі товари та послуги розвинених країн та умовно-екстремальний сценарій повного припинення імпорту Росію з усіх країн.

«Оскільки дані щодо витрат і випуску представлені на відносно високому рівні агрегації, ми приблизно позиціонуємо чинний санкційний режим як припинення експорту до Росії з розвинених країн (ЄС, США, Великобританія, Швейцарія, Норвегія, Австралія, Канада, Японія, Південна Корея та Тайвань) у сферах машинобудування, електричного та електронного обладнання, транспортних засобів, авіації, фінансового посередництва та ділових послуг», - пояснює автор.

«Ми розраховуємо частку імпорту з цих країн за відповідними галузями у використанні всіма виробничими секторами Росії. Для простоти ми приймаємо, що цей імпорт у короткостроковій перспективі не може бути заміщений внутрішнім виробництвом або імпортом з інших країн. Таким чином, випуск впаде імпорту, що пропорційно вибув. Потім ми розраховуємо рівень поширення цих втрат випуску на інші галузі через міжгалузеві зв'язки, щоб оцінити ефект на повний випуск і додану вартість в економіці», — пише Симола.

Нагадаємо, що раніше повідомлялося, що Мінекономрозвитку РФ очікує падіння економіки РФ у 2022 році на рівні 8,8%.

Читайте також: США можуть запровадити санкції проти банків, які допомагають РФ обходити обмеження

До цього аналітики S&P дали десять років на відновлення російської економіки до рівня 2021 року. Компанія прогнозує скорочення ВВП цього року на 11,1%. Вони прогнозують, що до 2023 року падіння уповільниться до 1,9%, а за рік - до 1,6%. Але до 2026 року ВВП агресора знову збільшиться на 1,9%.