UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції не допомогли: економіка України скорочується у вісім разів швидше, ніж у Росії – Світовий банк

Наслідки санкцій наразі виявилися менш серйозними, ніж прогнозувалося. За оцінками Світового банку, економіка України цього року в результаті війни, спровокованої вторгненням Москви в лютому, скорчується у вісім разів швидше, ніж у Росії.

У своєму останньому звіті, присвяченому аналізу фінансової ситуації в Європі та Центральній Азії спеціалісти Світового банку заявили, що українська економіка скорочується на 35% у 2022 році порівняно з падінням російського ВВП на 4,5%. За попередніми оцінками, цього року Кремль зіткнувся з більшим економічним ударом, але у відомстві переконані, що наслідки санкцій наразі були менш серйозними, ніж прогнозувалося, пише The Guardian.

Останніми тижнями Київ досяг військових успіхів, і з квітня українська економіка демонструє ознаки зростання. Проте в Банку кажуть, що зростання буде повільним, а витрати на відновлення збитків, завданих війною, будуть величезними. Ці витрати оцінюють мінімум у 349 мільярдів доларів – це у півтора рази більше, ніж довоєнний валовий внутрішній продукт країни.

Понад сім місяців війни спровокували те, що третина 44-мільйонного населення була переміщена, а 60% жили за національною межею бідності.

Читайте також: Країни ЄС досягли попередньої угоди щодо восьмого пакету санкцій проти РФ

«Вторгнення Росії в Україну спровокувало одну з найбільших міграційних криз і завдало великих збитків людському життю, зокрема в сфері економіки», — сказала Анна Б’єрде, регіональна віце-президентка Світового банку в Європі та Центральній Азії.

«Україна продовжує потребувати величезної фінансової підтримки, оскільки війна триває, а також для проектів відновлення та реконструкції, які можна було б швидко розпочати».

Інфляція стрімко прискорилася, сягнувши річного рівня трохи менше 24% у квітні, причому високі ціни на продукти харчування завдали шкоди сім’ям, особливо бідним.

Ризик неповернення біженців – все більш імовірний

Очікувалося, що наслідки війни триватимуть: економіка постраждала від знищення виробничих потужностей, пошкодження земель і скорочення пропозиції робочої сили. Ризик неповернення біженців ставав дедалі більш імовірним, війна триває вже восьмий місяць, а ті, хто тікає від неї, все частіше осідають у приймаючих країнах.

Світовий банк заявив, що різке зростання цін на енергоносії допомогло пом’якшити удар санкцій по Росії.

«Санкції, накладені на Росію після початку війни в Україні, мають значні негативні економічні наслідки, хоча й менш серйозні в короткостроковій перспективі, ніж очікувалося», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Зеленський обговорив з Макроном посилення санкцій проти РФ, ситуацію із ЗАЕС та вступ України в НАТО

«Початковий шок був пом’якшений жорсткою фіскальною реакцією влади, контролем за рухом капіталу, жорсткістю монетарної політики, швидкими діями для запобігання ризикам у фінансовому секторі, а також високим припливом іноземної валюти, спричиненим різким зростанням світових цін на сировинні товари».

Послаблення  перспектив зростання

Світовий банк заявив, що заморожування половини російських міжнародних резервів і зниження внутрішніх доходів від нафти і газу допомогли зробити країну більш вразливою до падіння світових цін на енергоносії.

Читайте також: Як агресія Росії проти України відбивається на енергетичних проблемах Азії

«Більше того, санкції призвели до різкого падіння загального обсягу імпорту, обмеживши доступ до нових технологій і обладнання, а також зовнішнього фінансування, і, таким чином, послаблюючи середньострокові та довгострокові перспективи зростання», – додається у звіті.