UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції Заходу загрожують росіянам підвищенням податків

Латати "дірку" в бюджеті російському уряду, можливо, доведеться з Резервного фонду.

Новий трирічний бюджет РФ вразливий в умовах зниження цін на нафту і санкцій Заходу, визнали в Кремлі.

Про це заявив міністр фінансів РФ Антон Силуанов, повідомляє Рейтер.

Глава Мінфіну Росії сподівається, що ефект від санкцій почне вщухати до кінця наступного року, однак вважає, що російська влада повинна бути готова до гіршого варіанту розвитку подій.

"В умовах санкцій потрібно мати сильний платіжний баланс - близько 4 відсотків ВВП (профіциту поточного рахунку) - і сильний бюджет, щоб зовнішні фактори, ціни на нафту, обсяги продажу нафти і нафтопродуктів, не могли торкнутися виконання наших зобов'язань", - сказав він.

"Чи вдалося нам вирішити (це питання - ред.) в бюджеті? Нам хотілося б, звичайно, мати більш жорсткий бюджет", - сказав Силуанов.

При цьому російський міністр в якості крайнього заходу на випадок гострої нестачі доходів назвав підвищення податків крайнім заходом у разі. Однак, вважає він, уряд РФ буде спочатку витрачати кошти Резервний фонд (91,7 мільярда доларів станом на 1 вересня).

Попередник Сілуанова екс-міністр фінансів РФ Олексій Кудрін в свою чергу заявив, що санкції Заходу обійдуться Росії по 1,0 відсотка ВВП у 2014-2015 роках і пообіцяв кілька років стагнації на межі рецесії.

"Безумовно, санкції ускладнили нам життя. Питання, чи є санкції основою для зниження зростання економіки, яке ми зараз спостерігаємо? Безумовно. В цьому році у нас оцінка 0,5 відсотка за рік. Насправді, може, буде навіть і нижче. Звичайно, всі обмеження в торгівлі - це прямий збиток для зростання економіки", - зазначив він.

Як відомо, Світовий банк у середу погіршив свій прогноз зростання економіки Росії до 0,5 відсотка у 2014 році, 0,3 та 0,4 відсотка в 2015-2016 роках.

Мінекономрозвитку Росії у свою чергу прогнозує зростання економіки в поточному році на 0,5%, розраховуючи на прискорення в 2015 році до 1,2%, а в 2016 - до 2,3%. Однак, за словами Сілуанова, уряду РФ доведеться "дуже добре постаратися, щоб забезпечити такі темпи зростання".

Іншим серйозним ризиком для бюджету РФ є ціни на нафту, які вже просіли нижче позначки, закладеної в бюджеті.

Так, у п'ятницю нафта марки Urals коштувала близько 93 дол. за барель.

"А ми бюджет балансували на рівні 100 дол. за барель. Так, нас, звичайно, зараз дещо "рятує" більш низький, ніж закладали в параметри бюджету, курс, тому що це - додаткові доходи. Але як тільки геополітична ситуація буде поліпшуватися, на що ми сподіваємося, курс буде міцнішати", - сказав Силуанов.

Ще один ризик пов'язаний з можливістю російського уряду зайняти необхідну йому суму в умовах того, що внутрішні позики в 2015 році більше ніж подвоюються порівняно з поточним роком, а зовнішні позики обмежені санкційних забороною на придбання російських єврооблігацій.

"Є ризики того, що ми не візьмемо на внутрішньому ринку, скільки запланували, бо 1,1 трильйона рублів - це дуже великий обсяг запозичень", - побоюється нинішній глава Мінфіну РФ.

Нагадаємо, що в середині сентярбя Євросоюз оприлюднив нові санкції проти Росії.

Нові обмежувальні заходи ввели проти трьох нафтогазових компаній РФ - "Роснефти", "Транснефти" і "Газпром нефти". Також санкції введені відносно оборонних компаній, що виробляють товари подвійного призначення. Крім того, оновлений "чорний список" ЄС включено ще 24 людини.

Схожі заходи відносно ряду російських компаній застосували також Сполучені Штати.!zn