Сумарний шок для платіжного балансу Росії від зниження цін на нафту і від впливу геополітики оцінюється в 4% ВВП, заявив директор департаменту довгострокового стратегічного планування Мінфіну Максим Орєшкін на щорічній конференції Fitch.
За його словами, вплив посилення геополітичної напруженості можна оцінити в 2% ВВП. Іншим шоком стало зниження ціни нафти Urals з 110 доларів за барель у другому кварталі до 93 доларів зараз, а зниження ціни на 17 доларів означає зниження експорту на 55 млрд доларів у річному вираженні.
При цьому Орєшкін вважає, що реакція економіки на жорсткі зовнішні шоки виявилася досить м'якою.
Говорячи про зниження ціни нафти на світовому ринку, Орєшкін зазначив, що нинішня ситуація відрізняється від ситуації 2008-2009 років. Тоді падіння цін було циклічним, пов'язаних зі зниженням попиту, а зараз - структурний, пов'язане із зростанням виробництва нафти, а також відновленням видобутку в Лівії. "Навряд чи ми побачимо різке падіння цін, але навряд чи побачимо і різке зростання. Швидше за все, побачимо стабілізацію в районі 90 доларів за барель", - сказав представник Мінфіну.
Як повідомлялося, Світовий банк напередодні знизив базовий прогноз зростання російської економіки в 2014 році практично до рівня стагнації - до 0,5% з очікуваних у березні 1,1%. Базовий сценарій враховує збереження напруженості між Росією і Україною і збереження санкцій. Песимістичний сценарій розглядає введення нових санкцій. У цьому випадку, вважає СБ, ВВП РФ в 2014 році виросте на 0,4%, у 2015 році відбудеться скорочення на 0,9%. !zn