Коли 18 березня у Москві росіяни відзначали річницю анексії Криму, в містечку Сортавала на півночі Карелії мешканці вийшли на вулиці через своє нестерпне становище.
"Вони повинні нам заплатити", - скаржився місцевий мешканець Андрій, який працював на місцевій фермі, як і більшість місцевих мешканців. Підприємство збанкрутувало, заборгувавши своїм працівникам великі суми зарплати.
"Нас тут покинули напризволяще вже давно, але тепер в нас немає жодних засобів для виживання", - сказав Андрій під час протесту.
Фінансова криза в Росії, викликана обвалом цін на нафту і економічними санкціями Заходу, лише вивела назовні серйозні інфраструктурні і економічні проблеми країни. Показники важкої промисловості впали на 1,6% в лютому у порівнянні з аналогічним періодом рік тому. А інвестиції скоротилися на 6,5%. Під тиском інфляції реальні зарплати населення зменшилися на 10%.
Москва намагається підтримати найбільш густонаселені і політично важливі частини Росії, лишаючи без уваги такі містечка, як Сортавала. Однак, пише видання, саме такі карельські міста виявляють серйозні структурні проблеми російської економіки, які роблять країну вразливою.
"Ми дуже залежні від видобутку ресурсів, кількох великих неконкурентоспроможних компаній і держави як працедавця", - пояснив економіст з Петрозаводська Юрій Савельєв.
За останні 6 років видобуток природних копалин в Карелії зріс на 24%, а місцеве виробництво скоротилося на 16%. Цей тренд відображає стан речей в Росії в цілому. Вся країна лише зараз почала відчувати відтік капіталу і скорочення економіки, в той час як в Карелії скорочення індустріального виробництва почало скорочуватися з 2011 року, а інвестиції і прибутки – з 2013 року.
Видання пише, що в Росії від СРСР залишилося дуже багато так званих мономіст – населених пунктів, які виникли навколо підприємства. З 1991 року Москва намагається розвинути такі міста і позбавити їх залежності від одного заводу, але безуспішно. На сьогодні таких населених пунктів – 170, 11 з них розташовані в Карелії.
Одним з них є місто Сегежа. В радянські часи тут жило 47 тисяч людей, які працювали здебільшого на місцевій целюлозно-паперовій фабриці. Нині ж населення скоротилося до 27 тисяч, оскільки завод деградував.
Місцеві мешканці скаржаться, що тепер, коли в Росії почалася фінансова криза, у них просто немає грошей на те, щоб заплатити за газ, світло і прогодувати свої сім'ї. Минулого місяця люди написали Путіну відкритого листа.
"Поясніть нам, будь ласка, як ми повинні жити і як нам сказати нашим дітям, що в нас немає грошей на їжу?" - йшлося в листі.
"Люди вже стомилися від розмов про те, який великий потенціал в Карелії. Треба вже щось робити", - сказав місцевий депутат Андрій Рогалевич.
Москва пообіцяла карельській місцевій владі провести індексацію зарплат і фінансову допомогу місцевим підприємствам, які належать олігарху Володимиру Євтушенку. Але скепсис в регіоні залишився.
"Коли виникають проблеми в якомусь з мономіст, уряд затикає їм рот грошима. І це все", - прокоментував політолог з Петрозаводська Олег Реут.
Експерти кажуть, що для економічного відродження Карелії потрібно, щоб інвестиції зростали на 12% щороку. Але це було б "чудом", яке навряд чи станеться найближчими роками. Нещодавно американський політолог Збігнєв Бжезинський говорив, що побудувати імперію Росії заважають економічні проблеми і внутрішня слабкість.Він також вважає, що якщо б Євросоюз і США не ввели санкції проти Росії, Україна була б вже фактично позбавлена незалежності: "Якщо б не було ніяких санкцій, то у Росії були б розв'язані руки знищити незалежність України".