Від сьогодні в 3 вступає в дію спеціальний закон, який дозволяє росіянам оголошувати своє споживацьке банкрутство.
Про це сьогодні повідомляє Rzeczpospolita, пояснюючи, що нововведення стосується тих, хто через кризу став неплатоспроможним і не може сплачувати кредити. Згідно із законом, оголошену заяву про споживацьке банкрутство повинен розглянути і затвердити суд. Після цього майно боржника розпродаватимуть, а його борги – будуть списані. При цьому банкруту заборонено брати кредити і займати керівні посади впродовж п'яти років.
Можливість оголошувати споживацьке банкрутство з'явилося на тлі економічної кризи в Росії, в умовах якої доходи населення падають, а ціни зростають. Таким чином, зростає кількість неплатоспроможних громадян.
Голова Федеральної служби судових органів Олександр Кузовков вважає, впродовж року банкрутами себе оголосять близько 400 тисяч росіян. У цей же час, голова Спілки фінансових споживачів Ігор Костіков припускає, що це зроблять 200-300 тисяч боржників.
В цей же час, у міністерстві економіки Росії очікують, що найближчим часом збанкрутують чотири мільйони росіян лише в Москві і Санкт-Петербурзі. Тим часом, економічна криза посилюється і МВФ погіршив прогноз для економіки Росії на 2015 рік. Тепер фонд очікує скорочення економіки РФ у 2015 році на 3,8% ВВП і в 2016 - на 0,6%.
У травні МВФ спрогнозував глибоку рецесію в Росії в 2015 році. Крім цього, МВФ підкреслює негативний вплив західних санкцій і зниження ціни на нафту на економіку Росії. Курс російського рубля є сильно залежним від розвитку ситуації на сировинних ринках: 40% прибутку РФ отримує від експорту вуглеводневої сировини.
У серпні в МВФ заявили, що у зв'язку з санкціями російська економіка може втратити до 9% ВВП. В цей же час, президент Росії Володимир Путін вважає ситуацію в економіці Росії "некритичною" і хоче підняти податки.
Уряд чекає, що за підсумками 2015 року дефіцит бюджету РФ становитиме 3,7% від ВВП. Падіння ВВП Росії в липні 2015 року прискорилося з 4,2% до 4,6%. Міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв заявив, що у нього є відчуття дна падіння.
"Але це все дуже особисте. Видно, що ми десь на "дні" лежимо, чи як назвати цей рух", - сказав він.
В цей же час, видання Financial Times писало, що Росія намагається позбутися економічної невизначеності. Для російського Центрального банку зміцнення долара за рахунок підвищення ставок в США означає, що відновити валютні резерви Росії буде ще складніше. А вони за останній рік зменшилися з 500 мільярдів до 364 мільярдів доларів.
Прогнози щодо підвищення процентних ставок в США для Росії мають велике значення. Західні санкції, які були введені минулого року, дешева нафта і різкий обвал рубля вже посіяли хаос, спричинивши скорочення російської економіки на 2,2% за перший квартал і на 4,6% за другий квартал поточного року.
У свою чергу, агенція Moody's прогнозує тривалу рецесію в Росії через нафту і санкції. а оцінками агентства, рецесія продовжиться на тлі повільного відновлення цін на нафту. "Ми вважаємо, що вони протягом наступного року залишаться на рівні 50-60 доларів за барель, що не дозволить економіці РФ швидко відновитися", - зазначив Проклов.