UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія зможе задіяти "Північний потік-2" лише на половину пропускної потужності – експерт

Збереження транзиту через українську ГТС залежатиме від обсягів попиту на російський газ в ЄС.

Російський "Газпром" не зможе задіяти газопровід "Північний потік-2" більш ніж на половину пропускної здатності, так як можливості для нарощування експорту газу з РФ до ЄС обмежені, пише у своєму матеріалі для DT.UA ведучий науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України Віктор Лір.

Він зазначає, що Євросоюз робить кроки для диверсифікації поставок енергоресурсів, однак можливості ЄС у цьому напрямку також обмежені.

"За даними російських аналітиків ринку - консультантів "Газпрому", навіть за самих несприятливих умов щорічні обсяги поставок російського газу в Європу в середньостроковій перспективі не впадуть більш ніж на 25 млрд кубометрів... Але й перспективи збільшення імпорту газу з Росії також обмежені - за найбільш сприятливих умов він зросте не більш ніж на 30 млрд кубометрів на рік через перезаконтрактованість ринку і повільне підвищення попиту", - йдеться в статті.

Таким чином, місце російського монополіста на європейському ринку вуглеводнів обумовлено діапазоном обсягів ±30 млрд кубометрів від наявного в останні роки рівня.

"За найоптимістичнішим для "Газпрому" сценарієм це означає завантаження "Північного потоку-2" лише на половину пропускної потужності", - пояснює експерт.

У свою чергу, збереження транзиту російського газу через українську ГТС залежатиме від сукупного попиту країн Центральної та Східної Європи.

"Згідно з проведеним на замовлення консорціуму Nord Stream-2 в 2017 р. дослідження німецького інституту EWI, із загального обсягу поставок у ЄС на рівні 360 млрд кубометрів до 2020 р. за всіх можливих сценаріїв через українську ГТС у 2020-2030 рр. взагалі транспортуватиметься всього 25-30 млрд кубометрів російського газу на рік, в основному для потреб Словаччини, Чехії, Угорщини та Польщі. У цих країнах збережеться стабільний попит на транзит російського природного газу в рамках двосторонніх контрактів", - уточнює автор.

Детальніше про газопровід "Північний потік-2", експорт російського газу в Європу і захист національних інтересів України читайте в матеріалі Віктора Ліра "Холодний душ для "Північного потоку-2" у тижневику "Дзеркало тижня. України".