UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія згорне транзит газу через Україну за чотири роки

У "Газпромі" кажуть, що відповідне рішення вже прийнято. Москва закликає ЄС готувати інфраструктуру

Через чотири роки Росія припинить транзит газу через Україну. Рішення про перенаправлення поставок газу в Європу в обхід України з 2019 року прийнято.

Як заявив у середу, 28 січня, голова ради директорів "Газпрому" Віктор Зубков, виступаючи у Відні на "Європейської газової конференції", у ЄС залишилося мало часу для підготовки інфраструктури.

"Враховуючи прийняте рішення про перенаправлення поставок, у європейських партнерів на прийняття рішень залишилося не так багато часу", - цитують Зубкова російські ЗМІ. За його словами, рішення пустити російський газ в обхід України по "Турецькому потоку" прийнято вищим політичним керівництвом.

За даними російського Фонду національної енергетичної безпеки (ФНЕБ), транзит газу з Росії через територію України в 2014 році знизився на третину, у результаті чого Київ втратив близько мільярда доларів. За даними фонду, в 2014 році обсяг транзиту склав 58,8 млрд кубометрів. Він зменшився на 25 млрд кубометрів порівняно з показником попереднього року.

Частка транзиту України у загальному обсязі транспортування російського газу в Європу скоротилася з 52 до 40 відсотків.

За оцінкою "Укртрансгазу", в минулому році транзит російського палива скоротився на 28 відсотків - до 62,2 млрд кубометрів. Для країн Європи було транспортовано 59,4 млрд кубометрів.

Повідомлялося, що "Газпром" відмовляється від постачань газу в Європу транзитом через Україну і переносить транзитний потік в Туреччину. Як повідомив глава російського монополіста Олексій Міллер, у зв'язку з цим, ЄС повинен сам подбати про те, щоб побудувати необхідні газотранспортні потужності на кордоні Греції з Туреччиною, оскільки туди з українсько-російського кордону буде перенесена точка здачі-прийому газу для ЄС.

Відповідаючи на запитання про долю "Південного потоку", глава "Газпрому" підкреслив, що "проект закритий", газопровід "Турецький потік" тепер є єдиним маршрутом, по якому можуть поставлятися 63 млрд кубометрів російського газу, що йдуть зараз поки транзитом через Україну".

У той же час, на думку західних ЗМІ, реалізація плану Путіна про поставки газу в Європу через Туреччину малоймовірна, оскільки РФ ризикує втратити великі гроші, намагаючись здійснити цей проект. Турецький міністр енергетики заявив, що Анкара не планує брати участь у фінансуванні будівництва морської частини газопроводу з Росії і може взяти на себе лише витрати по сухопутній частині.