UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія, Україна і Єврокомісія підписали угоду щодо "зимового пакету" газу

Україна повинна закупити 2 млрд кубів газу, а Москва повинна знизити ціну на газ для України на два квартали до рівня в сусідніх країнах ЄС.

Тристоронній протокол ЄС, Росії і України щодо поставок газу в Україну у зимовий період парафований, повідомив віце-президент Єврокомісії з энергосоюзу Марош Шефчович.

Згідно парафованою угодою, Україна закупить 2 мільярди кубів газу у "Газпрому" для закачування в підземні газові сховища, а Москва повинна знизити ціну на газ для України на два квартали до рівня в сусідніх країнах ЄС.

Глава Газпрому Олексій Міллер також повідомив, що Газпром і "Нафтогаз України" підписали додаткову угоду до контракту на четвертий квартал поточного року.

Напередодні уряд РФ затвердив нову ціну газу для України на рівні 227,4 доларів за тисячу кубометрів.

У свою чергу в "НАК Нафтогаз-Україна" повідомили, що Україна згодна підписати тристоронню угоду щодо російського газу як основу для нового тимчасового рішення на наступний зимовий сезон. Однак для того щоб це рішення було ефективним, повинен бути підписаний комплексний пакет угод.

Разом з тим,

Алла Єрьоменко у статті "Зимовий" пакет-2015–2016: торг доречний для DT.UA відмічає, що цей газ потрібен не так для потреб України, як для підтримки "великого" транзиту російського газу в Європу компанією "Укртрансгаз". Необхідно закупити ще мінімум 4,5, а краще 7–8 млрд кубометрів, на що "Нафтогазу" потрібен мінімум 1,5 млрд доларів.

Тож, за великим рахунком, цей резервний запас газу в українських ПСГ потрібний насамперед "Газпрому" і європейським покупцям. Але ні ті, ні інші не квапляться його оплатити. Хоча ще в березні "Нафтогаз України" запропонував європейцям спільно формувати запас газу на майбутній осінньо-зимовий сезон 2015–2016 рр.

Алла Єрьоменко також зазначає, що Європейський банк реконструкції і розвитку та інші кредитори виділять Україні гроші тільки на закупівлю газу "Нафтогазом" у євротрейдерів або у єврохабах. На даний момент, у ЄС зараз достатньо газу, так що вони раді будуть продати його Україні, якій належить потім розраховуватися з кредиторами.

Що стосується Росії, то за її словами, РФ втрачає частину євроенергоринку і тому готова навіть демпінгувати, щоб її купували газ у неї, а не на біржах або по реверсу.