1 червня стало відомо, що червнева експортна квота з дизпалива з Росії становить 65 тис. т, або на 70% нижче за середньомісячний рівень 2019 р. (225 тис. т). За скрапленим газом червневий обсяг визначено на рівні 32 тис. т, або на 40% нижче за середньомісячний рівень (53,5 тис. т). В обох випадках обсяги в співвідношенні один до трьох розділили між собою "Лукойл" та "Роснефть".
Про це у своїй статті для DT.UA пише Сергій Куюн, директор ТОВ "Консалтингова група А-95". За його словами, ефект несподіванки посилювався тим, що не зміг завадити такому розвитку подій і всемогутній Віктор Медведчук, якого прийнято вважати куратором нафтопродуктопроводу "Прикарпатзахідтранс" - найбільшої "дизельної" артерії.
"Скажіть спасибі, що хоча б стільки дали. Якийсь час ми були переконані, що експорт буде перекрито", - каже джерело в російській нафтовій галузі. За його словами, у Росії "партію війни" грає ФСБ, яка наполягає на тотальному ембарго.
"Ще одним новим елементом у російській політиці поставок стане щомісячне узгодження обсягів, тоді як ФСТЕК була більш "ледачою" і давала дозволи на рік. Для ринку це означає постійну невизначеність, отже, перманентну напруженість і нестабільність, - зазначає експерт. - І це стало відчуватися з перших днів. Самі постачальники російського ресурсу кажуть, що квота ще може бути збільшена, принаймні "Роснефть" відправила лист із таким проханням до Мінекономіки. Одні вважають, що її задовольнять, інші - якщо й задовольнять, то не в червні. Тим часом український ринок стоїть на паузі та чекає, що вирішать у Москві. Благо, запаси дозволяють".
Детальніше про ембарго на поставки палива з РФ читайте в статті Сергія Куюна "Імперія б'є в штангу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".