Попри скептичні заяви у Європі про те, що санкції проти Росії нібито не діють, насправді ж вони сильно вдарили по російському рублю. Їхня дія непряма, однак дуже болюча, - пише на сторінках Der Spiegel Вольфганг Мюнхау.
Він зауважує, що російський рубль продовжує стрімко падати після того, як Центральний банк Росії відпустив його у "вільне плавання".
"Але це не єдина причина. Очікуване припинення вогню на Сході України, якого чекали на ринку, не сталося. Перемир'я розривається. А те, що ми бачимо на ринках, - це непрямий влив європейських і американських санкцій", - пише автор.
Він нагадує про заяву верховного представника з питань безпеки і закордонних справ Федеріки Могеріні про те, що санкції не дуже діють. Однак, на думку Мюнхау, їм немає альтернативи.
"Протистояти Росії військовими методами було б абсурдно. Пряме торговельне ембарго проти росіян поставить під загрозу єдність Європи. Звичайна дипломатія теж не підходить, оскільки Володимир Путін не дотримується угод", - йдеться в статті.
Фінансові санкції, на думку оглядача, найкращий інструмент, оскільки він приносить ЄС найменше шкоди. А Росія через них переживає економічні труднощі. Оскільки російські компанії втратили доступ до західних ринків капіталу, їм доведеться просити долари для рефінансування своїх боргових зобов'язань із резервів держави. А це, в свою чергу, б'є по рублю. В Росії наразі є 400 мільярдів доларів, щоб амортизувати втрати для економіки. Але на довго їй не вистачить.
"Росія наполягала, що вона великий економічний гравець в Європі. Але я готовий побитися об заклад: 5 років фінансового ембарго остаточно розірве економічний зв'язок Росії зі світом", - вважає Мюнхау.
Він також зауважив, що ріст долара теж обвалює рубль. І Кремль не може обійти монополію валют США і Євросоюзу на світовому ринку.
"Монополія долара неприступна. Китайський юань може здобути важливе значення на світовому ринку у довгостроковій перспективі. Але поки юань не став вільно конвертованою валютою", - йдеться в статті.
В цей же час, оглядач зауважує, що Заходу не варто ставити хрест на економічних санкціях і вважати їх неефективними, оскільки "їхнє введення насправді лише почалося". Єдина неприємність від них в тому, що їх доведеться застосовувати у не найкращі для економіки Європи часи.
Минулого тижня Центробанк Росії припинив необмежені валютні вливання в підтримку курсу рубля. Після цього падіння валюти Росії прискорилося. Однак навіть до того, як рубль відпустили у вільне плавання, він щодня встановлював нові історичні мінімуми. Зокрема, минулого тижня російський рубль вперше в історії впав до 45 рублів за долар. Як вважає Дмитро Синіцин з банку Credit Suisse, рівнем, де може бути досягнута якась рівновага попиту і пропозиції, може виступати відмітка 47 рублів за долар, "де поступово все буде приходити в норму".