UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія не може врятувати рубль – The Guardian

Російська валюта продовжить вільне падіння, доки дешевшає нафта.

Російський "Центробанк" припинив підтримувати рубль великими валютними вливаннями, і не дарма. Москва наразі не може такими методами врятувати свою національну валюту.

Про це сьогодні пише оглядач The Guardian, який нагадує, що рубль переживає найбільше падіння з 1998 року. Російська валюта подешевшала на 40% лише впродовж осені на фоні конфлікту Кремля проти Заходу і України, а також падіння ціни на нафту.

Автор нагадує, що дві третини заробітків від експорту Росії становить саме продаж енергоносіїв. Тому Москва після рішення ОПЕК втрачає серйозну частину своїх фінансів. Дефіцит бюджету зростає, а отже це тисне і на національну валюту.

В цей же час, на думку оглядача, в Росії були причини відпустити рубль у вільне падіння. Підтримка з боку "Центробанку" за допомогою валютних вливань була б неефективною тактикою, оскільки такі маневри лише на нетривалий час стабілізували б курс.

"Втручання, зазвичай, ефективне, якщо на ринку позитивна тенденція, а рубль наразі в токсичних обставинах", - йдеться в статті.

В цей же час, падіння рубля має і позитивну сторону. Слабка валюта допомагає підтримати рублеву вартість запасів нафти в Росії на фоні падіння ціни бареля на міжнародному ринку. В цей же час, рубль дійсно становить серйозну загрозу в двох напрямках.

Перед усім, валютний зовнішній борг Москви зростає. На сьогодні він становить близько 200 мільярдів доларів. Крім того, тривале здешевшання національної валюти змусить росіян закривати рахунки в банках і скуповувати долари і євро. Саме в цьому полі ріст долара б'є по російській економіці.

В цей же час, на думку оглядача, російські банки в кращому становищі, ніж вони були в 1998 році. А в Кремля ще є валютні запаси, щоб їх у випадку загрози підтримати. Однак поки ціна на нафту не стабілізується, російські фінустанови будуть уразливими. Тим часом, сьогодні долар в Росії перевалив за 49 рублів, євро взяв планку в 61 рубль.

Падіння рубля посилилось в четвер, 27 листопада, після рішення ОПЕК не знижувати діючі квоти на видобуток нафти, після чого Brent впала нижче 75 доларів за барель. Абсолютні максимуми (48,65 рубля за долар і 60,27 рубля) були досягнуті 7 листопада, після чого рубль частково відіграв втрати (до 45 рублів за долар).