Очільник російського "Газпрому" Олексій Міллєр днями заявив про домовленості щодо розширення співпраці з азербайджанською держкомпанією Socar. Однак, на думку експертів, це ніяк не вплине на відносини з Україною, зокрема на плани щодо транзиту азербайджанського (російського) газу, пише Delo.ua.
Зазначається, що поки невідомо про що саме домовилися Socar та "Газпромом". Однак активізація росіян в цьому напрямку є цілком логічною. Після вторгнення до України "Газпром" фактично втратив газовий ринок ЄС. Кремль намагався компенсувати ці втрати збільшивши постачання газу до Китаю та збирався для цього побудувати газопровід "Сила Сибіру - 2". Проте китайська сторона поставила росіянам дуже невигідні умови. Тож, домовляючись з Азербайджаном, "Газпром" шукає нові ринки збуту для свого газу в тому числі до Індії.
Наслідки
На думку експертів, Ці домовленості навряд чи матимуть вплив на Україну, окрім того, що це дасть Кремлю додаткову можливість продавати газ та фінансувати загарбницьку війну в Україні. Однак виникають певні питання на фоні закінчення контракту про транзит російського газу через Україну з 1-го січня 2025 року та можливій його заміні в українських газогонах на азербайджанський ресурс.
"Через Україну до ЄС може надходити саме російський газ під виглядом азербайджанського. Або ж Азербайджан зможе закуповувати російський газ та використовувати його для власних потреб, що дасть можливість збільшити постачання газу власного видобутку до ЄС", - зазначає аналітик консалтингової компанії ExPro Михайла Свищо.
Реакція на АЗС Socar
Мережа АЗС Socar в Україні є "дочкою" азербайджанської держкомпанії. Сама мережа, є досить невеликою і налічує 57 АЗС, які працюють в преміум-сегменті. Хоча її бренд є досить впізнаваним в Україні, вона є більше іміджевим проєктом глобальної Socar. За словами директора консалтингової групи "А-95" Сергія Куюна вплив мережі АЗС Socar на паливний ринок України є досить незначним. Тобто попри увесь негатив в соцмережах, ця мережа навряд чи втратить свої позиції на ринку паливного ритейлу.