UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія зупиняє постачання газу до Придністров'я: Молдова готова звернутися до міжнародного арбітражу

Влада Молдови розглядає можливість отримати компенсації від РФ.

Російський "Газпром" заявив, що з 1 січня 2025 року припиняє поставки газу до молдовського Придністров’я у зв’язку з "невиконанням платіжних зобов'язань". Відповідне повідомлення "Газпром" направив в суботу, 28 грудня, на адресу "Молдовагаз".

У пресрелізі "Газпром" зазначається, що 1 січня 2025 року о 08:00 за московським часом "Газпром" "обмежить" постачання газу в Молдову до 0 м3 на добу.

"Обмеження діятиме доти, доки "Газпром" не повідомить "Молдовагаз" про інше. "Газпром" залишає за собою всі свої права, включно з правом на одностороннє розірвання контракту і правом вимагати від "Молдовагаз" відшкодування всіх збитків і сплати штрафів за невиконання та/або неналежне виконання "Молдовагаз" своїх зобов'язань за контрактом", – ідеться у пресрелізі.

Натомість т.в.о. голови "Молдовагаз" Вадим Чебан повідомив, що компанія "взяла до відома" рішення "Газпрому", повідомляє NewsMaker.

Він нагадав, що з грудня 2022 року весь газ, який постачали з Росії, передавали в придністровський регіон.

"Водночас природний газ для споживачів правого берега Дністра купували на регіональних і європейських ринках. Слід підкреслити, що "Молдовагаз" законтрактував необхідні обсяги газу, які повністю забезпечать усе споживання Правобережжя до кінця березня 2025 року", – уточнив Чебан.

Читайте також: Як санкції США б'ють по рублю та енергетичній залежності Європи від Росії через «Газпромбанк»

У свою чергу прем'єр Молдови  Дорін Речан зауважив: "Це рішення вкотре підтверджує намір Кремля залишити жителів Придністровського регіону без світла і тепла посеред зими. Росія використовує енергетику як політичну зброю, перетворюючи населення Придністровського регіону, який вона контролює через свою незаконно розміщену армію, на заручників", - сказав він.

Речан додав, що уряд Молдови "не визнає жодного нібито боргу, який був визнаний недійсним міжнародним аудитом".

"Водночас уряд ретельно проаналізує правові можливості, включаючи звернення до міжнародного арбітражу для захисту наших національних інтересів і отримання компенсації через рішення Кремля, які спричиняють економічні збитки і впливають на безпеку громадян Молдови", – зазначив він.