Росія сприяє недопостачанням природного газу до Європи, заявив у середу глава Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Біроль, зазначивши, що це відбувається на тлі протистояння між Москвою та Заходом через Україну, передає Reuters.
МЕА, що базується в Парижі, та спостерігає за енергетикою розвинених країн, попередило, що високі ціни на енергоносії й біль споживачів, спричинений газовою кризою, підтверджують необхідність введення в майбутньому обов'язкових квот на зберігання газу для європейських компаній.
"Ми вважаємо, що на газових ринках Європи існують сильні елементи напруженості через поведінку Росії", - сказав Біроль, зазначивши, що "сьогодні низькі потоки російського газу до Європи збігаються з посиленням геополітичної напруженості навколо України".
"Газпром" скоротив експорт до Європи на 25% у річному обчисленні в четвертому кварталі 2021 року, попри високі ринкові ціни, і знизив спотові продажі, тоді як інші експортери збільшили їх, сказав Біроль.
"Поточний дефіцит сховищ у Європейському союзі значною мірою обумовлений "Газпромом"... Низький рівень зберігання на потужностях компанії в ЄС становить половину дефіциту сховищ у ЄС, хоча потужності "Газпрому" становлять лише 10% від загального обсягу сховищ у ЄС", - додав він.
Російський експорт енергоносіїв опинився у центрі уваги на тлі протистояння між Росією та Заходом, оскільки Росія нарощує свою військову присутність біля України.
Деякі євродепутати звинуватили Росію, яка постачає понад 30% природного газу в ЄС, у використанні кризи як важіль тиску, тоді як Росія та НАТО проводять переговори у Брюсселі у середу.
Москва заперечує це, а "Газпром" заявив, що повністю виконав європейські контракти.
Проте Біроль заявив, що Росія може збільшити постачання до Європи як мінімум на третину коштом великої кількості вільних потужностей, що еквівалентно 10% середньомісячного споживання газу в ЄС або повному судну ЗПГ щодня наявними у продажу трубопроводами.
На відміну від своїх відносин з Європейським Союзом, Росія постачає природний газ понад свої контрактні зобов'язання до Китаю, додав Біроль.
"Я думаю, що в Європі варто переглянути правила, щоб забезпечити рівні зберігання для покриття потреб кінцевих користувачів з обов'язковими мінімальними зобов'язаннями для всіх комерційних операторів", - сказав він.
Повідомлялося, що РФ не забронювала вільні потужності ГТС України на січень, незважаючи на брак газу в Європі.