Національний банк відзначає істотні ризики перевищення дефіциту державного бюджету в 2018 році, встановленого на рівні 2,5% ВВП. Про це йдеться в звіті НБУ про фінансову стабільність, в якому Нацбанк також оцінив ризики банківського сектора, пише ЕП.
"Ризики для державних фінансів істотно зросли. Занадто оптимістичні прогнози дохідної частини державного бюджету на етапі його формування призвели до труднощів з його виконанням протягом перших 4 місяців 2018 року", - заявили в НБУ.
Наголошується, що дохідна частина бюджету зростає повільніше через недонадходження податків з ввезених товарів і послуг, акцизів з вироблених в Україні товарів, рентних платежів і прибутку НБУ, тоді як витрати можуть зрости більш високими темпами.
Ситуацію ускладнює невиконання планів з приватизації.
Для досягнення запланованого дефіциту, на думку регулятора, слід жорстко контролювати витрати, а також може знадобитися коригування занадто оптимістичних показників доходів і видатків держбюджету.
"Щоб виконати показники бюджету, уряд, ймовірно, вдасться до економії на капітальних витратах і жорсткого контролю за трансфертами. В цьому напрямку вже зроблені перші кроки: з 1 травня змінені правила оформлення житлових субсидій, щоб зменшити кількість зловживань з отриманням державної допомоги та підвищити її адресність", - зазначили в НБУ.
Регулятор вважає, що після передбачуваного зростання ціни на газ для побутових споживачів чисельність одержувачів соціальної допомоги може знову зрости.
Повідомлялося, що виконуюча обов'язки міністра фінансів Оксана Маркарова допускає виконання держбюджету на 2018 рік без скорочення витрат при дефіциті на рівні 2,6% ВВП.
Хоча екс-міністр фінансів заявив, що доведеться шукати додаткові джерела фінансування дефіциту держбюджету на 2018 рік у зв'язку з тим, що план приватизаційних надходжень до 21,3 млрд грн фактично зірвано.