UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рівень цинізму кібершахраїв позамежний – Нацполіція попереджає

Зросла кількість звернень від українців щодо шахрайства.

З початку року до куберполіції надійшло понад 20 тисяч звернень від громадян. Більш як 75% із них — від жертв шахрайства в Інтернеті, розповів начальник управління кіберполіції Нацполіції України Юрій Виходець у матеріалі Віктора Конева «Обережно, шахраї! Нові схеми і як від них захиститися».

Найпоширеніші схеми кібершахрайства: продаж неіснуючих товарів, телефонне шахрайство, схеми з орендою житла для переселенців, евакуаційні перевезення громадян із регіонів бойових дій.

Псевдопродавці в Інтернеті пропонують різні товари та послуги на умовах передоплати, а після отримання грошей зникають. Та якщо до широкомасштабної війни шахраї «продавали», наприклад, одяг, то нині — каски, бронежилети та іншу військову амуніцію. З фішингом та сама історія: підробляють сайти Червоного Хреста, «єПідтримки», благодійних фондів.

«Рівень цинізму шахраїв позамежний! — заявив Юрій Виходець. — Одним із прикладів є псевдоевакуація жителів Маріуполя. Фігурант кримінального провадження пообіцяв вивезти сім'ю з окупованого міста на підконтрольну територію за 10 тис. грн. Не дочекавшись допомоги, маріупольці загинули. Уся сім'я. Нині справу розглядають у суді. Шахраю загрожує до восьми років позбавлення волі».

Також шахраї часто телефонують людям, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, і, називаючи себе співробітниками банку, пропонують допомогти зняти гроші з рахунків. Схема така: шахрай пропонує жертві перевести гроші зі свого банківського рахунку на зазначений рахунок, а потім нібито кур’єр привезе клієнту готівку. Звісно, кур'єра очікувати не варто. При цьому шахраї не дають часу на роздуми, запевняючи, що якщо жертва просто зараз не переведе грошей на зазначений рахунок, вони «згорять». Якщо ви отримали такий дзвінок, вам телефонує шахрай. Краще негайно перервати розмову та звернутися до служби підтримки вашого банку.

Читайте також: Шахрайство в Інтернеті: операторами таких ресурсів є переважно російські угруповання

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.