UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рівень тіньової економіки в Україні впав до 33%

Падіння рівня тіньової економіки стримується низькою довірою до інститутів влади, слабкою фінансовою системою і існуванням ОРДЛО.

За попередніми розрахунками Мінекономрозвитку, у січні-вересні 2017 року рівень тіньової економіки склав 33% від офіційного ВВП, що на 3 в.п. менше за показник 9 місяців 2016 року.

Мінекономрозвитку/Twitter

Як наголошується в дослідженні міністерства, детінізація економіки стала відображенням:

- продовження процесів посткризової стабілізації економіки, для яких характерним було утримання помірних темпів зростання виробництва у відповідь на розширення як внутрішнього, так і зовнішнього попиту, збереження загалом курсової стабільності та помірних темпів інфляції;

- покращення очікувань бізнесу та населення;

- послаблення інвестиційних ризиків на тлі відносної макрофінансової стабілізації та продовження процесів реформування економіки.

Водночас динаміка детінізації стримується нерозв'язаними проблемами, які негативно позначаються на розвитку економіки країни в цілому. Це, зокрема:

- низька довіра до інститутів влади;

- збереження значних викликів стабільності фінансової системи країни;

- наявність непідконтрольних владі територій, утворених у ході військової агресії на території країни.

МЕРТ оцінює рівень тіньової економіки України за чотирма методами: за методом збитковості підприємств, методом "витрати населення – роздрібний товарооборот", електричним та монетарним методом, після чого визначається інтегральний показник.

Як писала для DT.UA Тетяна Тищук з Інституту економіки та прогнозування НАН України, тіньова економіка сьогодні вносить істотний внесок в економічне зростання, близько половини ВВП в Україні створюється з використанням нелегальних схем і операцій. На думку експерта, достовірних методів, здатних чітко відокремити тіньовий сектор від легального, не існує, оскільки значна частина ресурсів все одно потрапляє в "офіційну" економіку.