Бізнес не підтримує пропозицію прив’язки євро до виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби. Це призведе до зменшення обсягів легального виробництва і податкових надходжень до держбюджету. Про це повідомляє пресслужба Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).
Такі зміни закладені у законопроєкті «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» №11090 від 18 березня 2024 року.
"Бізнес не бачить необхідності у встановленні ставок акцизного податку на тютюнові вироби в євро, адже Україна не має подібного зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. До того ж, досвід деяких країн-членів ЄС, які не впровадили євро, наприклад, Польщі, Чехії та Угорщини свідчить на користь встановлення ставок акцизного податку у національних валютах", - зауважують в ЄБА.
Попри те, що наразі євро використовується для встановлення ставок акцизного податку для таких категорій підакцизних товарів як пальне, представники бізнесу відмічають, що пальне є критично важливим товаром, який швидко реалізується та не має обмеження щодо максимальних роздрібних цін.
Водночас продаж тютюнових виробів кінцевому споживачу за цінами, вищими від максимально встановлених роздрібних цін на ці товари, заборонено.
Крім того, у складовій ціни реалізації пального податки становлять набагато менший відсоток від вартості, на відміну від ціни тютюнових виробів, де розмір податків від вартості становить більше 60%.
Експерти нагадали, що наразі тіньова частка на тютюновому ринку становить, за даними Kantar Ukraine, більше 25% ринку.
Як писало ZN.UA, зростання акцизного оподаткування зазвичай критично сприймається причетними до нього галузями, адже це не тільки підвищення ціни продукції, а ще й активізація «тіні». Але зараз, під час війни, державі конче необхідні значні додаткові кошти. Передусім на захист від агресії. І в цій критичній ситуації все інше виглядає другорядним. Читайте про це у матеріалі - "Бюджетні новації: «проміжний» алкоголь та акцизи від сигарет і пального далі зростатимуть в євро".