UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ може бути готова повернутися до переговорів про зернову угоду, але США поки не бачать доказів цього — Reuters

РФ хоче, щоб її вимоги щодо поліпшення власного експорту зерна і добрив були виконані.

Сполученим Штатам повідомили, що Росія може бути готова повернутися до переговорів щодо зернової угоди, але Штати “ще не бачили жодних доказів цього". Про це заявила постійна представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, повідомляє Reuters.

Томас-Грінфілд зазначила, що якщо РФ хоче постачати свої добрива на світові ринки і здійснювати сільськогосподарські операції, їй доведеться повернутися до зернової угоди.

"Ми бачили ознаки того, що вони можуть бути зацікавлені в поверненні до обговорення. Тому ми будемо чекати, щоб побачити, чи це насправді станеться", - сказала вона, не надаючи подальших подробиць.

Читайте також: Стало відомо, скільки зерна знищила Росія від моменту виходу з зернової угоди

Москва заявила, що якщо її вимоги щодо поліпшення власного експорту зерна і добрив будуть виконані, вона розгляне можливість відновлення Чорноморської зернової ініціативи, заснованої в липні 2022 року за посередництва ООН і Туреччини з метою пом'якшення глобальної продовольчої кризи, що виникла після вторгнення Росії в Україну.

Російський експорт зерна і добрив не підпадає під західні санкції, але Москва заявила, що обмеження на платежі, логістику і страхування стали перешкодою для поставок.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш зустрівся тиждень тому із заступником міністра закордонних справ Росії Сєргєєм Вєршиніним в кулуарах саміту ООН з питань продовольчих систем у Римі.

"Якби був прорив, я думаю, ми б поділилися з вами", - заявив у п'ятницю, 28 липня, речник ООН Стефан Дюжаррік.

Після виходу з Чорноморської ініціативи Росія почала атакувати українські порти та зернову інфраструктуру, а світові ціни на зерно різко зросли.

РФ також погрожувала атакувати цивільні судна, які прямують до України, що змусило Київ у відповідь оголосити про аналогічні заходи проти кораблів, що прямують до Росії або на тимчасово окуповану українську територію.

Майже 33 мільйони тонн українського зерна було експортовано у межах Чорноморської угоди. Україна і Росія є провідними світовими експортерами зерна.

"Генеральний секретар продовжує свої зусилля з пошуку шляхів повернення росіян до угоди", - сказала Томас-Грінфілд, зазначивши, що частиною угоди було "надання певної підтримки російським добривам, щоб вони могли потрапити на ринок".

"Якщо вони не беруть участь в угоді, ця частина домовленостей більше не працює", - сказала вона.

Угода дозволяла експортувати російський аміак - основний компонент нітратних добрив, через трубопровід Тольятті-Одеса. Але трубопровід простоював з початку повномасштабної війни, а потім був пошкоджений у червні.

Читайте також: Три іноземні судна вперше зайшли в український порт після виходу РФ із зернової угоди

17 липня РФ заявила, що не продовжить участь у зерновій угоді. Росія — давній конкурент України з постачання зерна на світові ринки. Користуючись нагодою, підступний агресор намагається позбавити Україну чорноморського шляху експорту зерна. Чому в нього це не вийде за жодних обставин, читайте в статті Лариси Гук «Експорт зерна: РФ не вдасться витіснити Україну з ринків продовольства».