UA / RU
Підтримати ZN.ua

Резервів газу не вистачить навіть для проходження м'якої зими

До квітня у сховищах залишиться лише буферний газ.

Навіть за м'якої зими промисловість доведеться «гасити» — резервів просто немає, зазначає у своїй статті автор ZN.UA Ігор Маскалевич.

Активного газу в підземних сховищах газу (ПСГ) вже менше 8 млрд кубометрів. Автор цинічно не враховує 4,7 млрд. кубометрів буферного газу, що сором'язливо числиться як «активний газ довгострокового зберігання». Його, звичайно, теж можна викачати, але це погрожує два великі підземні сховища. А серед восьми, що залишилися, є ще мільярд кубометрів газу «невизначеного власника», читай — проспореного в судах «приватівсько-укрнафтовського», в засіках більше нічого.

Якоюсь мірою пояснити те, що сталося, можна. На початку весни 2021 року газ не збиралися купувати взагалі. У НАК «Нафтогаз України» вважали, що ціна газу в 350-400 дол. за тисячу кубометрів дуже висока. Усі чекали на літнє зниження ціни. І тут з'ясувалося, що «дорого» — поняття відносне, а газ буває і по 1000 дол., і по 2200. Із закупівлями стало дуже сумно. НАК у результаті за чотири місяці купила аж два мільярди кубометрів у середньому за непоганою за нинішніми мірками ціною 750 дол.

Таким чином до квітня у сховищах залишиться лише буферний газ і у кращому разі близько мільярда кубометрів зверху. Або формально 5-6 млрд.

При цьому до жовтня треба буде мати 17–18 млрд, тобто закачати понад десяток мільярдів кубометрів, 6–7 млрд із яких — імпорт. Нагадаємо, минулого року змогли закачати лише три. Для закупівлі 10 млрд кубометрів знадобляться чи не всі доходи НАК за минулий рік та зростання тарифів на додачу.

Читайте також: Європа вчиться жити без російського газу: постачання зрідженого газу зі США перевищило Газпром у 5 разів

Як Україні пройти цей опалювальний сезон, якщо ми спустошимо всі засіки та полички, читайте у статті Ігоря Маскалевича для ZN.UA "Про дефіцит газу, грошей та здорового глузду".