UA / RU
Підтримати ZN.ua

Реструктуризація валютних кредитів фізосіб набула чинності в Україні - НБУ

Переговорний процес між позичальником і банком про реструктуризацію валютних іпотечних кредитів повинен бути добровільним.

В Україні почав діяти Меморандум щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті, повідомив Національний банк України (НБУ) на своєму сайті в п'ятницю, 8 травня.

Обов'язки банків щодо виконання положень Меморандуму виникають виключно з ряду умов, велика частина яких вже виконана.

Документ, як відомо, передбачає реструктуризацію споживчих кредитів в інвалюті, які отримані під заставу нерухомості, залишок основної частини яких не перевищує 2,5 млн грн за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на 1 січня 2015 року.

Нагадаємо, що напередодні, 5 травня, президент України Петро Порошенко підписав закон, який вносить зміни у Податковий кодекс. Ці зміни дали можливість початку практичної реалізації реструктуризації валютних кредитів.

Зміни в НК зокрема звільняють фізичну особу-позичальника від сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з доходів, які виникають у випадку прощення кредитором (банком) частини боргу. Власне, позичальникам не доведеться сплачувати 22% податку в разі реструктуризації валютного кредиту при перекладі його в гривню. Це прощення стосується всіх валютних кредитів, крім тих, які видані співробітникам банків.

Переговорний процес між позичальником і банком про реструктуризацію валютних іпотечних кредитів повинен бути добровільним.

Для того щоб почати фактичний процес реструктуризації боргу, позичальникові необхідно письмово звернутися в банк з проханням проведення конвертації згідно з Меморандумом і зареєструвати це звернення в банк. Потім одержати письмову відповідь від банку. У разі відмови або отримання рішення про застосування умов, які є гіршими за умов Меморандуму, потрібно письмово звернутися з наданням всіх матеріалів у відповідну комісію при Громадській раді НБУ, яка буде створена найближчим часом.

Нагадаємо, що Меморандум підписали такі банки: "УПБ", "Альфа-банк Україна", "КБ "Надра", "Банк Михайлівський", "Приватбанк", "Банк "Грант", "Регіон-банк", "Дельта Банк", "ФІДО Банк", "Платинум Банк", "Креді Агріколь банк". Інші банки, які мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, розглядають можливість найближчим часом також приєднатися до Меморандуму, відзначають в НБУ.

Разом з тим, поки в НБУ не бачать можливості реструктуризації валютних кредитів для юридичних осіб.