UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рекордний показник: цьогоріч приватні компанії добули 20% всього видобутого в Україні газу

Сьогодні видобуток газу в Україні здійснюють майже 50 приватних компаній і підприємств, але на загальному тлі виділяються дві найбільші компанії - "Нафтогазвидобування" і Burisma Holdings.

За перші шість місяців поточного року приватні компанії видобули понад 2 млрд кубометрів газу, або 20% від усього видобутого в Україні газу. Це найвищий показник за всю історію.

Про це пише в своїй статті для DT.UA Геннадій Кобаль, експерт нафтогазового ринку.

З 2012 р. частка незалежних компаній у загальному видобутку збільшилася в два рази, з 10 до 20%. І це не враховуючи газу, видобутого в рамках договорів спільної діяльності "Укргазвидобування", а це ще 500 млн кубометрів, або 5% загальнодержавної видобутку.


г_3

Сьогодні видобуток газу в Україні здійснюють майже 50 приватних компаній і підприємств, але більшість з них - малі або навіть дрібні, що мають по одній-дві свердловини. На загальному тлі вирізняються дві найбільші компанії - "Нафтогазвидобування" (входить у структуру ДТЕК Ріната Ахметова) і Burisma Holdings (об'єднує шість видобувних компаній, найбільша з яких "Еско-Північ", групу пов'язують зі Злочевським). На них припадає дві третини всього приватного видобутку газу. Більш того, ці дві компанії забезпечують увесь приріст видобутку газу в країні.

"Нафтогазвидобування" за шість місяців видобула 780 млн кубометрів, що на 230 млн (41%) більше, ніж за відповідний період минулого року. Разом з тим починаючи з березня видобуток газу стабілізувався на рівні 4,3–4,4 млн кубометрів на добу.

Досить амбітні плани у Burisma Holdings, з початку року видобуток становить 540 млн кубометрів, приріст - 11%, а до кінця року обіцяють наростити видобуток на 50%. Нещодавно компанія закупила новий флот для проведення операцій з гідророзриву пласта. Цього року в планах - пробурити 20 нових свердловин.

Ще п'ять компаній можна віднести до групи середніх, серед них "Укрнафтобуріння", "Гео-Альянс", "Смарт-Холдинг" і "Полтавська газонафтова компанія". Решта компаній мають видобуток менш як 10 млн кубометрів на місяць.

"Укрнафтобуріння", третя за обсягами газодобувна компанія, розробляє Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище на Харківщині. У першому півріччі видобуто 154 млн кубометрів, це на 34 млн (28%) більше, ніж за відповідний період минулого року. Компанія підконтрольна групі "Приват", при цьому британська JKX володіє часткою у 10%. У планах "Укрнафтобуріння" на третій квартал - буріння нової свердловини глибиною 3600 м.

На четвертому місці компанія "Гео-Альянс" (Віктор Пінчук), що об'єднує дві видобувні компанії - "Природні ресурси" та "Східний геологічний союз". Загальний видобуток за шість місяців становить 116 млн кубометрів, падіння - 20%. "Гео-Альянс" має можливість для нарощування видобутку газу, планує буріння одразу двох свердловин на Луценківському і Макарцівському родовищах.

П'яте місце за обсягами видобутку посідає "Смарт-Холдинг" (належить Вадиму Новинському), до складу якого входять три видобувні компанії - Regal Petroleum, "Укргазвидобуток" і "Променергопродукт". З початку року "Смарт-Холдинг" збільшив видобуток на 12%, до 107 млн кубометрів.

Нагадаємо, найбільша в Україні газодобувна компанія за п'ять місяців 2016 року здобула 6 119,5 млн м куб. газу, що на 0,4% або 25 млн м куб більше ніж за аналогічний період 2015 року.

Детальніше про видобуток газу в Україні читайте у статті Геннадія Кобаля "Багато газу не буває, або Чому український видобуток газу не поспішає рости?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".