Поки можновладці намагаються впоратися з проблемами забезпечення процесів справедливого продажу землі, реально вона вже продається майже вільно. В Інтернеті є безліч оголошень про продаж землі сільгосппризначення по всій Україні. Як стверджують юристи, заборонено продавати лише земельні ділянки, отримані власниками сертифікатів на право на земельну частку (пай) за рахунок паювання земель колективної власності. Водночас на земельні ділянки, отримані відповідно до ч. 6–9 ст. 118 ЗКУ, тобто у порядку безоплатної приватизації громадянами з цільовим призначенням "для ведення садівництва" та "для ведення особистого селянського господарства", мораторій не поширюється.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Зоя Борисенко, д.е.н., професор. Проте, за її словами, практика свідчить, що продаються і розпайовані землі.
"Хитрі ділки використовують різні схеми продажу. Найпоширеніші з них: укладення договору оренди землі на строк 49 років з оплатою усієї суми наперед; оформлення фіктивних договорів позики та стягнення неіснуючої заборгованості шляхом позову до суду з оплатою в рахунок боргу земельною ділянкою; подовження через суд терміну прийняття спадщини на земельну ділянку померлої особи і оформлення спадкоємцями відмови від прийняття спадщини на користь покупця. У результаті застосування таких схем продавці землі не отримують реальної ціни. Особливо страждають старі та інші соціально незахищені люди", - підкреслює експерт.
Докладніше про необхідність термінового реформування аграрного сектора читайте у статті Зої Борисенко "Мораторій на продаж землі: тимчасово-постійне топтання в тупиках недорозвитку" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".