UA / RU
Підтримати ZN.ua

Раді пропонують нанести удар по "бурштиновуму Донбасу" в Житомирській області

Видобуток дорогоцінного каміння стала вотчиною криміналітету.

Верховній Раді пропонують законодавчо врегулювати питання видобутку бурштину в Україні, яка зараз у деяких регіонах фактично переросла у великий нелегальний бізнес.

У своїй статті на DT.UA Віктор Конєв зазначає, що в Житомирській області, де були виявлені розсипи дорогоцінного (саме до такого типу він належить за законом) каменю, видобуток фактично регулюється кримінальними структурами.

В умовах безробіття копати бурштин відправляється величезна кількість людей, що, за умов відсутності регулювання, призводить до конфліктів, як наприкінці січня в селі Сущани, де "пішли стінка на стінку понад 300 осіб з кожної сторони". Бандити відкрито вивозять тонни бурштину і навіть встановлюють на дорогах блокпости, через що автор порівнює регіон з охопленим війною Донбасом.

"Бурштин в Житомирській області доводиться добувати незаконно, тому що законно зробити це не виходить через діри в законодавстві: промисловим методом, як це роблять у сусідній Рівненській області, витягувати тутешній бурштин невигідно, але інших легальних способів чинний закон не передбачає", - відзначає автор статті.

Проте 10 грудня 2014 р. у Верховній Раді був зареєстрований законопроект "Про видобування та реалізації бурштину" (No1351), в якому з'явилися необхідні поняття "старательська ділянка" і "старательская артіль".

Суть документа в тому, що родовищами бурштину в Житомирській області має займатися спеціалізоване комунальне підприємство обласного підпорядкування. Йому довірять вирішувати всі питання взаємовідносин з старательскими артілями - від відведення землі до реалізації видобутого каменю на бурштинової біржі (якої поки немає). За користування старательским ділянкою надр артілі повинні платити КП 20% доходів від продажу видобутої каменю на біржі.

Зараз закон ще обговорюється і допрацьовується. Однак, як підкреслюється в статті, документ не ідеальний і не викорінює можливість корупції.

"Зокрема, ст. 5 припускає виділяти цілих п'ять років на геологічне вивчення родовищ бурштину та 20 років - на власне видобуток. Як зазначила експерт, доктор геологічних наук, старший науковий співробітник Інституту геологічних наук НАН України Олена Ремезова (вона - один з небагатьох вчених, які описували родовища бурштину на півночі Житомирської області), не через 20 і навіть через п'ять років, а через якийсь рік-півтора весь янтар з будь-якої ділянки буде вычерпано", - наголошується в статті.

Детальніше про "бурштиновий Клондайк" у Житомирській області, причини його появи і можливі шляхи його усунення читайте у статті "Видобуток бурштину - ще одна війна".