UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада схвалила створення Центрального депозитарію

Закон передбачає створення централізованої депозитарної системи в Україні, уніфікацію принципів та порядку здійснення діяльності учасниками депозитарної системи та взаємодії між ними. Створення єдиного центрального депозитарію є одним із зобов'язань України перед МВФ, взятих Кабміном ще в 2011 році, на цьому наполягали Світовий банк і USAID.

Верховна Рада України схвалила створення в Україні Центрального депозитарію, прийнявши у другому читанні та в цілому урядовий закон "Про систему депозитарного обліку цінних паперів".

"За" відповідний законопроект № 9428 проголосували 257 карток народних депутатів у п'ятницю, 6 липня.

Нагадаємо, що в першому читанні документ був прийнятий парламентом ще 22 грудня 2011 року (внесений Кабміном 8 листопада 2011). Зазначимо, що до другого читання до законопроекту ніяких змін не було внесено, і документ в остаточній редакції був прийнятий без особливого обговорення.

СБ: Від швидкості створення об'єднаного центрального депозитарію залежить успішність залучення інвестицій

Законопроектом вносяться зміни до низки законів України, а також прикінцевим положенням скасовується закон «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні».

Законопроект передбачає створення централізованої депозитарної системи в Україні (а саме - Центрального депозитарію), уніфікацію принципів та порядку здійснення діяльності учасниками депозитарної системи та взаємодії між ними.

Нагадаємо, ZN.UA неодноразово писало про проблеми депозитарної системи в Україні. Так, зокрема, тільки за останні півроку тижневик мінімум тричі - у № 6, № 11 і № 15 - критикував позицію керівництва Національного депозитарію України, на базі якого планується створення урядом Центрального депозитарію.

Так, законопроект визначає, що професійними учасниками депозитарної системи України є Центральний депозитарій, депозитарій державних цінних паперів Національного банку України, інші депозитарні установи.

Проектом закону встановлено мінімальні вимоги до статутного капіталу Центрального депозитарію, його виняткові повноваження, підстави призначення тимчасової адміністрації ЦД, вимоги до його статуту і узгодження внесення до нього змін, порядок і принципи формування органів управління Центральним депозитарієм, а також порядок прийняття ними рішень.

Розділом III законопроекту зокрема передбачається порядок складання реєстру власників іменних цінних паперів, усувається проблема чинної редакції відповідного закону щодо можливості існування «подвійного реєстру».

Розділ IV законопроекту вводить електронний документообіг і електронний цифровий підпис.

За словами авторів законопроекту, його прийняття «усуне існуючі прогалини законодавства України у сфері обліку прав власності на цінні папери, а також запровадить чіткі і прозорі механізми здійснення розрахунків по операціях з цінними паперами».

Нагадаємо, що в
рамках програми взаємодії України з МВФ український уряд зобов'язався у 2011 році створити єдиний центральний депозитарій, який буде повністю відповідати міжнародним стандартам, керуватися прозоро, базуватися на принципах корпоративного управління, що забезпечують збалансоване представництво інтересів учасників ринку і держави.

4 лютого 2011 року заступник голови Держагентства з питань науки, інновацій та інформатизації Віктор Івченко звернувся до прем'єр-міністра Миколи Азарова з пропозицією створити Центральний депозитарій України на базі Національного депозитарію України.

28 лютого 2011 року прем'єр затвердив склад оргкомітету та заходи щодо створення центрального депозитарію на базі НДУ. До цієї групи не увійшли представники ВДЦП. При цьому міжнародні експерти (у тому числі і представник Всесвітнього банку і посол США Джон Теффт) виступали категорично проти створення ЦД на основі НДУ.

!zn

Читайте також:

Облік та розрахунок

Суто Центральний депозитарій?