UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада передала ліквідацію проблемних банків від Нацбанку до Фонду гарантування вкладів

Ліквідацією проблемних банків буде займатися Фонд гарантування вкладів фізосіб. Функції нагляду за такими банками залишаються за НБУ.

Верховна Рада Україна прийняла в цілому закон «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». За законопроект N 9342 у четвер, 23 лютого, проголосувало 239 народних депутатів.

Відповідно до закону, функції реформування та нагляду за проблемними банками та їх ліквідація передаються від Національного банку (НБУ) Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

Закон передбачає, що НБУ буде продовжувати виконувати функції з банківського регулювання і пруденційного нагляду, серед іншого здійснювати посилений нагляд за діяльністю проблемних банків і впроваджувати програми їх фінансового оздоровлення в рамках встановлених законодавством тимчасових обмежень.

До «проблемних», НБУ буде зараховувати банки, в яких присутній хоча б один з критеріїв. Це зниження регулятивного капіталу та/або нормативів капіталу на 10% за місяць; невиконання банком вимоги вкладника або кредитора протягом 5 днів; системне порушення банком законодавства про відмивання доходів; подача недостовірної звітності; систематичне незабезпечення управління ризиками. Крім того, НБУ зможе встановити додаткові критерії. При цьому рішення про визнання установи проблемною є банківською таємницею. Після цього банку дається до 180 днів для усунення порушень, інакше НБУ визнає його «неплатоспроможним» і передасть у відання ФГВФО. Підставою для цього також стануть зниження регулятивного капіталу або нормативів капіталу до однієї третини мінімально дозволеного рівня, а також невиконання банком 10% своїх зобов'язань протягом 10 днів. І вже ФГВФО буде призначати тимчасового адміністратора і санувати установу.

Крім того, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом та відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення НБУ про віднесення банку до категорії неплатоспроможних і початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Вкладник набуває права на отримання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. !zn

Читайте також

Банкіри: Перерозподіл функцій між НБУ та Фондом гарантування вкладів нічого не дасть

Світовий банк: Банки повинні робити різні внески до Фонду гарантування вкладів - залежно від ризикованості свого бізнесу

Депутати попередньо схвалили зміни в систему гарантування вкладів фізосіб


Мінекономіки: Фонд гарантування вкладів поки не готовий до розширення сфери відповідальності


Фонд гарантування вкладів за рахунок ліквідації банків компенсує лише мізерну частку від своїх витрат