UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада відправила законопроект про ренту на видобуток газу на повторне друге читання

Закон про рентні ставки на видобуток газу знову розглянуть цього тижня.

Верховна Рада не змогла ухвалити закон зміни, якими значно знижуються рентні ставки на видобуток газу як для приватних компаній, так і для державної "Укргазвидобування", крім випадків спільної діяльності.

За відправку законопроекту №2835 на повторне друге читання роголосовали 310 народних депутатів. Закон буде розглянутий у четвег, 12 листопада.

Серед авторів законопроекту - голова фракції "Батьківщини" Юлія Тимошенко, заступник голови "БПП" Ігор Кононенко, а також депутати фракції "Самопоміч".

Як повідомила з трибуни голова податкового комітету Ніна Южаніна, до другого читання надійшла в цілому 21 поправка, з яких тільки 6 були враховані повністю або частково, решта 15 відхилені.

З першої спроби депутати не змогли підтримати жодну з двох альтернативних важливих правок - ані "правку Тимошенко", ані правку від Кабміну.

Так, тільки 182 депутати погодилися з правкою про поетапне зниження ренти для "Укргазвидобування": залишити нинішні 70% до 30 червня 2016 року, а з 1 липня знизити до 55%, а потім до 29% з 1 квітня 2017 року.

У той же час лише 208 депутатів підтримали "правку Тимошенко" (під нею свої підписи поставили глави п'яти фракцій, крім прем'єрської фракції "Народного фронту"). Ця правка пропонувала зобов'язати колллегиальный орган, рішення яких приймаються за результатами голосування її членами - знизити тарифи на газ для населення населення пропорційно зменшенню ренти для "Укргазвидобування" (з 70% до 29%, тобто більш ніж удвічі).

Законопроекту в першому читанні пропонувалося знизити ставки ренти для видобувають газ компаній до 29% – до єдиного для всіх рівня (як для комерційних компаній, так і державних). Разом з тим, за наполяганням профільного комітету, для підприємств спільної діяльності з державними підприємствами буде залишена діючі 70% ставки ренти.

Також пропонується встановити нульову ставку збору (0% замість 4%) у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.

Автори проекту обіцяють, що це "в сукупності з іншими заходами дозволить знизити ціну на газ для населення".

"Мета законопроекту полягає у встановленні однакових ставок рентної плати для всіх підприємств-видобувачів природного газу без розподілу за типом споживання видобутого газу (для споживання населенням и для продажу промисловим підприємствам - ред.) та встановлення справедливої ціни на газ для населення, виходячи з реальної платоспроможності громадян", – йдеться в пояснювальній записці.

Втім, варто зазначити, що прийняття законопроекту в майбутньому не призведе до зниження цін на газ для населення. Адже тарифи встановлює НКРЭКУ. На сьогодні вони, нагадаємо, встановлені на рівні 3600 грн за 1 тис. кубометрів ("пільгова" ціна) і 7188 грн за тисячу кубів.

На сьогоднішній день ставка рентної плати за природний газ, реалізований населенню, видобутий з покладів до 5 км складає 70% від вартості, видобутий з покладів понад 5 км – 14%.

Разом з тим, ставка рентної плати за природний газ, що реалізується промисловим споживачам або направляється на будь-яке інше комерційне використання, видобутий з покладів до 5 км, що складає 55% від вартості, а видобутий з покладів понад 5 км – 28%. Також в березні Рада підвищила ренту на видобуток газу з 20% до 70% для держкомпаній.

Як повідомлялося, до липня 2014 року ставка плати за користування надрами при видобутку газу приватниками становила 15% (при глибині більше 5 км) і 28% його вартості (при глибині до 5 км). Потім Верховна Рада тимчасово, до кінця 2014 року, збільшила ставки до 28% і 55% відповідно. Такі дії зустріли гостру критику з боку приватних нафтогазовидобувних компаній, які згорнули свої інвестиційні програми, однак Рада продовжила дію норми і на 2015 рік.

Детальніше про перспективи зниження ренти для газодобувних підприємств читайте у статті "Про рентоповернення і податковилучення" на сайті ZN.UA.