Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект про регульованих ринках і деривативи. Законопроект №3498 підтримали 237 депутатів.
Законопроектом передбачається створення правового поля та врегулювання відносин, пов'язаних як з біржовими, так і позабіржовими деривативами, зокрема шляхом визначення поняття "деривативи", їх класифікації та основних механізмів укладання деривативів.
Як наголошується в пояснювальній записці, в Україні в даний час повноцінному функціонуванню і подальшому розвитку ринків капіталу заважає існування цілого ряду невирішених проблем, таких як:
- відсутність комплексного регулювання відносин, які виникають на ринках похідних цінних паперів та деривативів;
- невідповідність термінології та визначень;
- неузгодженість та відсутність єдиних підходів щодо регулювання діяльності організаторів торгівлі;
- відсутність гарантій виконання деривативів, в тому числі загальноприйнятих в розвинених економіках концепцій остаточності розрахунків та ліквідаційного неттінгу;
- невідповідність вітчизняного законодавства законодавству Європейського Союзу в частині регулювання професійної діяльності на ринках капіталу.
"Крім того, необхідно зазначити, що Закон України "Про товарну біржу", прийнятий у 1991 році, не відповідає вимогам, які висуваються до сучасної інфраструктури товарного біржового ринку, що не дозволяє забезпечити можливості справедливого ціноутворення на продукцію аграрного сектору", - йдеться в пояснювальній записці.
Нагадаємо, що дериватив – це похідний фінансовий інструмент від базисного активу (основного товару). Найпоширеніші деривативи це ф'ючерси та опціони. Ф'ючерсні контракти - це угоди щодо купівлі або продажу базисного активу за ціною, обумовленою в момент укладення контракту. Сама операція відбувається у фіксований момент у майбутньому.
Детальніше про один з видів деривативів читайте в матеріалі ZN.UA "Валютні деривативи: як пережити наслідки валютного потопу?"