UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада не змогла ухвалити закон про НКРЕКП

Один з найважливіших законів, що стосується регулятора енергоринку України, не знайшов підтримки у присутніх на засіданні депутатів.

Верховна Рада не змогла прийняти в цілому закон "Про НКРЕКП". За відповідний законопроект №2966-д проголосували лише 188 народних депутатів на засіданні в четвер, 14 липня.

У зв'язку з цим, депутати 258 голосами відправив законопроект на повторне друге читання. У першому читанні законопроект був прийнятий ще 12 квітня цього року. З тих пір його остаточне затвердження неодноразово переносилося.

Авторами законопроекту є 12 депутатів від БПП, "Батьківщини", "Самопомочи", "Народного фронту" і "Опозиційного блоку".

Примітно, що під час розгляду цього закону, депутат від фракції "Батьківщина" Ігор Луценко запустив дрон-квадрокоптер в зал Ради. Літальний апарат Луценко запустив з ложі, де зазвичай розміщуються судді, чим викликав бурю емоцій у парламентаріїв.

Так, спікер Андрій Парубій закликав депутатів до дисципліни, а перший віце-спікер Ірина Геращенко зажадала на три дні позбавити права голосувати тих, хто за цим стоїть, назвавши їх "пройдисвітами, які випадково опинилися в сесійній залі".

"Я як перший заступник голови Верховної Ради хочу офіційно звернутися до регламентного комітету з вимогою розглянути на комітеті порушення ст. 51 Регламенту Верховної Ради, який забороняє народним депутатам вносити в зал і використовувати під час проведення пленарного засідання плакати, гучномовці, інші предмети, метою яких є забезпечення законодавчої діяльності... Я вимагаю від українського парламенту розглянути це порушення і порушників на три дні позбавити права відвідувати засідання Верховної Ради і голосувати", - сказала вона.

Законопроект про НКРЕКП, зокрема, передбачає, що комісія буде складатися з семи членів, які призначаються і звільняються указом президента. Майбутні члени регулятора будуть відбиратися конкурсною комісією у складі п'яти чоловік: двох представників призначає президент, двох – парламент (від комітету ПЕК і комітету ЖКГ), одного – Кабінет міністрів.

Прийом заявок здійснюється протягом 45 днів з моменту оголошення конкурсу. Конкурсна комісія подає на розгляд президента кандидатури, які отримали найвищий рейтинг та пройшли перевірку, загальним списком у кількості з розрахунку двоє на одну посаду члена регулятора.

Голова НКРЕКП обирається членами комісії на закритому голосуванні. Голова переобирається кожні два роки після затвердження першого складу комісії.

Відповідно до законопроекту, заміна діючих членів НКРЭКУ на нових проходитиме в три етапи: перших трьох членів повинні змінити не пізніше шести місяців з моменту вступу в силу закону, ще двох – не пізніше 12 місяців, решти – не пізніше, ніж через 18 місяців.

Діяльність НКРЕКП повинна фінансуватися за рахунок надходжень до спецфонду Державного бюджету внесків на регулювання, що оплачуються суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність у сферах енергетики і комунальних послуг.

НКРЕКП здійснює державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці, теплопостачання, нафтогазовому комплексі, централізованому водопостачанні та водовідведенні, переробки та захоронення побутових відходів, а також забезпечує проведення цінової і тарифної політики в цих сферах.

Більше про закон про НКРЕКП читайте в статті "Яким повинен бути регулятор енергоринку та житлово-комунальних послуг?" на сайті "Дзеркала тижня. Україна".