UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада НБУ рекомендує скасувати податок на депозити і підвищити гарантовану суму внесків

Це повинно створити умови для повернення грошей у банківський сектор .

Рада Національного банку рекомендувала Кабінету міністрів і правлінню центробанку виступити з ініціативою скасування податку на депозитні вклади фізичних осіб та збільшення гарантованої суми вкладів, йдеться в рішенні Ради від 4 липня.

"З метою поліпшення політики гарантування вкладів та повернення довіри до банківської системи розглянути питання про актуалізацію гарантованої суми вкладу для фізичних осіб від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, враховуючи значну девальвацію гривні у 2014-2016 роках", – йдеться в документі.

Нагадаємо, що адміністративна рада ФГВФО в серпні 2012 року прийняв рішення про збільшення гарантованої суми вкладу до 200 тис. грн з 150 тис. грн, що на той момент за офіційним курсом складало $ 25,02 тис., тоді як зараз - $ 7,69 тис.

Податок на депозити був введений прийнятим у березні 2014 році законом "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні". Спочатку передбачалася прогресивна шкала, однак потім була введена плоска шкала, а розмір податку з 15% було збільшено до 20%, а з 2016 року знижено до 18%. Додатково з доходів за депозитами стягується ще військовий збір 1,5%.

На думку Ради НБУ, скасування податку на депозити має створити умови для зниження процентних ставок і повернення грошей у банківський сектор. Для цього правління має провести відповідний аналіз впливу податку та подати його до 1 жовтня.

Рада НБУ також рекомендував правлінню і Кабміну спільно з банками виробити єдине рішення проблеми непрацюючих кредитів, а також прискорити оновлення стратегії реформування державних банків.

"Звернути увагу на необхідність консолідації зусиль, особливо по відношенню до найбільших бізнес-груп, що мають проблемну заборгованість у кількох банках до 1 жовтня 2017 року", – зазначається в рекомендаціях.

Рада також закликає до якнайшвидшого оновлення стратегії реформування держбанків з урахуванням націоналізації "Приватбанку", на базі якої будуть побудовані нові бізнес-моделі держбанків.

Для створення необхідного інвестиційного клімату наглядовий орган НБУ рекомендував активізувати роботу з розвитку недержавних пенсійних фондів, інвестиційних і страхових компаній, пропонуючи вирішувати це питання через цільові державні програми.

Нагадаємо, в 2016 році число працюючих в Україні банків скоротилось на 23% і станом на січень 2017 року склало 94 фінустанови.

У жовтні 2016 року глава Національного банку України Валерія Гонтарева заявила, що більшість ліквідованих за період її роботи банків вже не мали активів. "Не шкодуйте про 82 банки, які ми вивели з ринку, як би боляче це не було. Тому що ці банки, на жаль, не були банками. З них 20 займалися просто відмиванням грошей, в інших банках просто не було абсолютно жодних активів, тому що у їх вкладників просто ці активи вкрали", – сказала керівник НБУ.

Як писав банківський експерт Вадим Сирота у своїй статті для DT.UA втрати коштів бізнесу в банках-банкрутах склали близько 73 млрд грн. При цьому, борг з рефінансування НБУ у виведених з ринку банків (згідно з оцінкою самої Гонтаревої) досяг суми в 45 млрд грн. Станом на 1 квітня 2017 року ФГВФО виплатив вкладникам збанкрутілих фінустанов майже 87 млрд грн компенсацій. Ще 56 млрд грн становить сума вкладів понад 200 тис грн, що не підлягають відшкодуванню ФГВФО.

Детальніше про проблеми банківського сектору України та відхід Валерії Гонтаревої з посади голови НБУ читайте у статті Вадима Сироти "Епоха Гонтаревої": гіркий післясмак" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".